به نوشته روزنامه گاردین، شان تورنل، مشاور استرالیایی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار است که به رویترز گفت بازداشت شده اما از روز شنبه دیگر امکان برقراری تماس با وی وجود ندارد.

عصر شنبه، ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا گفت که دولتش به شدت نگران گزارش‌های مربوط به بازداشت اتباع استرالیایی و مشاور استرالیایی تبار آنگ سان سوچی توسط ارتش میانمار است.

وی ادامه داد: دولت کمک کنسولی را برای تعدادی از استرالیایی‌ها در میانمار فراهم کرده است. ما به شدت نگران یکی از شهروندان بازداشتی خود هستیم.

وزیر خارجه استرالیا همچنین گفت:‌ ما سفیر میانمار را احضار کرده و مراتب نگرانی عمیق خود را در ارتباط با این بازداشت اعلام کرده‌ایم. سفارت استرالیا در یانگون به بررسی اتباع استرالیایی در میانمار ادامه می‌دهد تا از صحت و سلامت آنها و برقراری ارتباط با آنها مطمئن شود.

ارتش میانمار دوشنبه گذشته کنترل این کشور را در جریان کودتا علیه دولت مدنی سوچی به دست گرفت و علت این کودتا را عدم رسیدگی دولت به ادعای تقلب در انتخابات پارلمانی سال گذشته میلادی اعلام کرده است.

خبر مربوط به بازداشت مشاور استرالیایی سوچی در حالی منتشر شد که هزاران نفر از مردم میانمار روز شنبه در یانگون به خیابان‌ها آمده و علیه کودتا دست به اعتراض زده و خواستار آزادی سوچی شدند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند