"محمدباقر نوبخت" معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در برنامه نگاه یک سیما اظهار کرد: ما با استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی شروع کردیم و این خواست عمومی بود. این شعارها امروز قابل دفاع است؟ آیا نسبت به وعده ای که دادیم موفق بودیم؟ برای نسل جدید می گویم که در سال ۱۹۷۰ میلادی فضای جهان، دوقطبی بود. این دوقطبی شامل  اتحاد جماهیر شوروی به عنوان قطب شرقی و آمریکا به عنوان قطب غربی بود. 

وی ادامه داد: در میان این قطب ها تفکری جدید در ایران معرفی شد. اتفاقی که در ایران رخ داد ، کودتا نبود. اتفاقی که در کشور ما رخ داد خواست مردم بود و اگر کسی این تغییرات را انکار کند و بگوید اراده کودتا بود اشتباه است. آیا کسی می تواند بگوید که ما کشور مستقلی نیستیم؟ پیش تر ، قدرت ها دستور می دادند و ما اجرا می کردیم ، اما پس از انقلاب اسلامی ما مستقل شدیم. 

معاون رییس جمهوری توضیح داد: در ۴۲ سال گذشته، باید قبول کنیم بر آرمان های مردمی که به خیابان ها آمدند ایستادیم و توانستیم این استقلال را حفظ کنیم. آیا حفظ استقلال برای ما رفاه آورد؟ اگر رفاه این است که به بازار برویم و خرید بکنیم که حق مردم است ، موضوع دیگری است. 

نوبخت تاکید کرد: در ۴۲ سال گذشته اتفاقات زیادی به ما گذشت که روی اقتصاد ما اثر گذاشت. با همه مشکلاتی که داریم و رنج و فشار اقتصادی روی مردم، باید بپذیریم براساس معیارهای قدرت اقتصاد، ما جز ۱۸ کشور بزرگ جهان هستیم.  

وی ادامه داد: همه شاخص های ما نشان می دهد رشد قابل توجهی داشتیم. اگر رفاه به معنای امکانات دسترسی است باید بگوییم امروز حتی یک روستا هم بدون برق نیست و امروز همه جاده ها آسفالت هستند. چیزی که امروز در اختیار مردم است نسبت به گذشته خیلی بیشتر است. امکانات اینترنتی، بهداشتی، شبکه حمل و نقل و... امروز در اختیار روستاییان قرار دارد. 

رییس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: امروز برای مقایسه کشورها هدف توسعه یافتگی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در دوره ای رشد  ۵ تا ۷ درصدی اقتصادی ملاک توسعه یافتگی بود. در ادامه ، رشد اقتصادی به همراه عدالت ملاک توسعه یافتگی قرار گرفت و در ادامه توسعه انسانی ملاک قرار داده شد. اکنون مسائل سیاسی ، علمی و زیست محیطی نیز به ملاک و معیار توسعه یافتگی افزوده شده است. بسیاری از کشورهای توسعه یافته با نرخ بالای بیکاری روبرو هستند. 

نوبخت گفت: ما اشکالاتی داریم و ۴۲ سال درگیر جنگ و ترور بودیم و مشکلات داشتیم. اگر با معیارهای جهانی شاخص توسعه انسانی را بررسی کنیم درمی یابیم در همه سالها نسبت به سالی که این محاسبه را شروع کردند وضع ما بهتر شده است. شاید این را با قیمت گوشت و مرغ مقایسه کنید، اما این شاخص توسعه انسانی با سه مولفه رشد اقتصادی، آموزش و بهداشت ارزیابی می شود. 

وی یادآور شد: ما براساس شاخص های اشاره شده، در تمام سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به گذشته وضع بهتری داریم. ما جز گروه های بالای توسعه یافتگی هستیم و در منطقه از توسعه انسانی در جایگاه خوبی قرار داریم. از منظر علمی نیز در میان ۱۵ کشور دنیا قرار داریم؛ باید با نسل جوان صادق باشیم و دید واحد و گفتمان واحد درباره مسائل داشته باشیم اما ما جز کشورهای عقب مانده نیستیم. 

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: اگر از منظر فردی به اقتصاد کشور نگاه کنیم نخستین موردی که مطرح می شود درآمد و هزینه است. این نابرابری با توجه به نوع نیازها وجود دارد. واقعیت این است که دولت به دلیل آنکه درآمدش به عوامل بیرونی بستگی دارد قدرت درآمدی اش کاهش یافته است و بخش خصوصی نیز برای سرمایه گذاری ملاحظات و مناسباتی دارد، از این رو از سوی دولت و بخش خصوصی سرمایه گذاری کافی صورت نمی گیرد و با رشد منفی سرمایه گذاری روبرو هستیم. 

نوبخت توضیح داد: تلاش کردیم طرح های عمرانی خود را رها نکنیم و بالغ بر ۶۶۴۰۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی سرمایه گذاری کردیم و اگر این سرمایه گذاری انجام نمی شد دچار مشکل می شدیم. سال گذشته نتوانستیم ۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی سرمایه گذاری کنیم اما این چند ماه تلاش کردیم این موضوع جبران شود.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند