آسوشیتدپرس گزارش داد، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه عنوان شه سرگئی لاوروف "توضیحاتی دقیق درباره لزوم احترام به نظام قضایی و قانونگذاری روسیه ارائه داد".

آمریکا در پی دستگیر شدن آلکسی ناوالنی در تاریخ ۱۷ ژانویه بعد از بازگشتش از آلمان،  خواستار آزادی او شده و اخیرا نیز خواستار آزادی معترضان دستگیر شده در تظاهرات هفته های گذشته در روسیه شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه تصریح شد، لاوروف "توجه بلینکن را به مسائل مربوط به پیگرد قانونی کسانی که در آمریکا به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کردند، جلب کرده و خواستار شفافیت رویه های قضایی مربوطه شد."

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت، بلینکن به نوبه خود مساله مسمومیت رهبر مخالفان دولت روسیه – که ناوالنی کرملین را مقصرش می داند – را مطرح کرد.

همچنین بلینکن خواستار آزادی "پل ولان" و "تروور رید"دو شهروند آمریکایی که به ترتیب از بابت محکوم شدن به اتهام جاسوسی و حمله به یک افسر پلیس در روسیه به زندان افتادند، شد.

همچنین در بیانیه روسیه عنوان شد، هر دو وزیر خارجه از اتفاق اخیر مربوط به تمدید پنج ساله معاهده تسلیحات هسته ای استارت جدید استقبال کردند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند