تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

۱۷ بهمن ۱۳۵۰؛ کره پاستوریزه ۲ ریال گران شد

امروز کارخانه شیر پاستوریزه تهران اعلام کرد که به علت افزایش قیمت کره در بازارهای جهانی هر یکصد گرم کره ۲ ریال افزایش یافته است. افزایش ۲ رال قیمت کره کارخانه پاستوریزه به‌دنبال افزایش قیمت کره در بازارهای اروپایی صورت گرفته زیرا ۷۰ درصد از کره مصرفی ایران از خارج وارد می‌شود. (کره مصرفی تهران ۱۰ درصد تولید و ۹۰ درصد خارجی است) نرخ کره فعلی در بازارهای اروپا به تنی ۱۷۰۰ دلار رسیده است و با توجه به اینکه تا پایان سال ۱۹۷۰ هر تن کره وارداتی ۴۰۰ دلار بوده است، قیمت فعلی کره افزایش فوق‌العاده نشان می‌دهد ولی با کوششی که از طرف دولت به عمل آمده است و با کمک تولید داخلی و برنامه افزایش آن نرخ کره در بسته‌های یکصد گرمی ۲۰ ریال تعیین شده است.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «سکه بهار آزادی به جریان می‌افتد» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند