جو بایدن روز پنج‌شنبه به وزارت خارجه آمریکا آمد تا از آنجا اولویت‌های سیاست خارجی خود را به جهانیان اعلام کند و بر توجه این دولت به دیپلماسی تاکید ورزد.

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم بایدن را در این دیدار، همراهی می‌کند.

وی افزود: آمریکا بازگشته است، دیپلماسی بازگشته است. در قلب سیاست خارجی ما قرار گرفته است. ما اتحادها را بازسازی می کنیم و بار دیگر با جهان درباره چالش های امروز و فردا همکاری می‌کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: ما باید با چالش های فزاینده چین و روسیه و همچنین همه‌گیری تا گسترش هسته‌ای با همکاری متحدانمان مقابله کنیم.

بایدن بر بازگشت رهبری آمریکا در صحنه جهانی تاکید کرد و گفت: ارزش‌های ما در سال‌های گذشته تا لبه پرتگاه پیش رفت اما آمریکا برای دموکراسی خواهد جنگید. ما درباره کودتای نظامی در میانمار با متحدانمان تبادل نظر کردیم.

وی افزود: هرگز نباید دموکراسی، خواسته مردم تضعیف شود یا نتیجه انتخابات نادیده گرفته شود. نظامیان میانمار باید قدرت را بازگردانند و کسانی که بازداشت شده‌اند را آزاد کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تمدید پیمان استارت جدید، گفت من به پوتین گفتم همچون (ترامپ) شخص قبلی در اینجا نیستم. زندانی کردن ناوالنی و سرکوب معترضان روسیه موجب نگرانی ما است.

بایدن افزود: ناوالنی به خاطر افشای فساد بازداشت شد و باید بی درنگ آزاد شود.

وی چین را مهم‌ترین رقیب آمریکا برشمرد و ادامه داد: ما از موضع قدرت و با ایجاد مقاومت بهتر در داخل کشور و کارکردن با هم پیمانانمان و بازگرداندن قدرت بین‌المللی، می‌توانیم بهتر با چین مقابله کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به پیوستن دوباره به توافق آب و هوایی پاریس اضافه کرد: این موضوع همچون مقابله با کرونا نیازمند همکاری بین‌المللی است. به همین دلیل به سازمان جهانی بهداشت بازگشتیم.

بایدن در بخش دیگری از اظهارات خود از بررسی مواضع نظامی آمریکا در جهان توسط وزیر دفاع خود خبر داد و گفت: لوید آستین با وزیر خارجه همکاری می کند، به همین دلیل خروج نیروهایمان را از آلمان متوقف می‌کنیم.

وی همچنین به جنگ یمن اشاره کرد و افزود: از تیم خود می‌خواهم که با سازمان ملل متحد برای ارسال کمک‌های انسانی به یمن، همکاری کند.

رئیس جمهوری آمریکا بر پایان یافتن جنگ یمن تاکید کرد و افزود: ما به همین دلیل از همه حمایت های آمریکا از عملیات‌های تهاجمی به یمن خودداری و همچنین با همه حملاتی که از طریق تجهیزات ایران به عربستان انجام می‌شود، مقابله می‌کنیم.

بایدن ادامه داد: عربستان باید از حاکمیت ملی، قلمرو و مردم خود دفاع کند. ما به مردمی که از جنگ‌ها و تعقیب‌های قضایی فرار می‌کنند، پناه می‌دهیم.

وی با اشاره به دستور لغو ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا اضافه کرد: ما از روز نخست کارمان را شروع کردیم و هر روز نشست مطبوعاتی در کاخ سفید، وزارت خارجه و پنتاگون شروع کردیم. مطبوعات آزاد مخل کار ما نیست.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: ما کارمان را با مبارزه با نژادپرستی نظام‌مند در داخل آمریکا ادامه می‌دهیم و این در تمام سیاست‌های ما جاری است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند