حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به رد کلیات بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت:  امسال مثل همه سال‌ها دولت بهترین بودجه‌ای که می‌توانست را جمع آوری و تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ توقع ما این بود که این بودجه روند خود را طی کند و به تصویب برسد تا مردم هم از آن بهره‌مند شوند.

او افزود: اینکه نمایندگان لایحه‌ای را رد یا تصویب کنند نظر خودشان است و به خودشان مربوط می‌شود، اما در این بودجه دو ماه حرف‌هایی زده و مصاحبه‌هایی انجام شد و تخریب‌هایی صورت گرفت که مورد انتظار ما نبود و واقعا در این بودجه زحمت کشیدیم؛ می‌خواستیم این بودجه در کمیسیون‌های مجلس کاملتر شود، اما اهداف ما در بودجه، در کمیسیون تلفیق مورد توجه نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

رئیس جمهور ادامه داد: هدف ما افزایش ارزش پول ملی بود و می‌خواستیم کاری کنیم که اگر سال آینده ارز به رقم ۱۲ هزار تومان رسید، بودجه لنگ نماند. تلاش می‌کردیم که در پایان دولت به دو آرزو دست پیدا کنیم، یکی عبور از کرونا و دیگری عبور از موانع اصلی تحریم بود و در بودجه هم چنین چیزی را عنوان کرده‌ایم.

او اشاره کرد: وقتی این علامت را به دنیا می‌دهیم که ارز  ۱۱۵۰۰ باشد، همه دنیا می فهمند یعنی چه. متأسفانه برخی به پیام‌های بودجه توجه نکردند. دوماه وقت دولت برای بودجه صرف شد اما حاصل جمع آن صفر شد!

حسن روحانی عنوان کرد:  تصمیمات مجلس روشن است البته من تصمیمات کمیسیون تلفیق را عنوان می‌کنم  چون مجلس که وارد بحث نشد. روشن است چه اتفاقی می‌افتد. ما نگران بودیم. نگرانی من بیشتر از این بود و می‌ترسیدم- که همان هم به سرم آمد- من می‌ترسیدم که مصوبات کمیسیون تلفیق را صدا و سیما مرتب تبلیغ کند و به مردم بگوید، بازار را خراب کند، اقتصاد را خراب کند و آخر هم آن مصوبه تصویب نشود و همین هم شد. کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای را درست کرد که خود مجلس رد کرد. مصوبه کمیسیون تلفیق اگر در دولت می‌آمد، دولت هم آن را رد می‌کرد. مصوبه کمیسیون تلفیق ارتباطی به لایحه دولت ندارند زمین تا آسمان فرق می‌کند. همه را به هم ریختن هرچه ما نوشتیم، چیز دیگری نوشتند. البته ممکن است نظر آنها این بوده و من کاری به آن ندارم ولی اگر تصویب می‌شد آثار آن آثار بسیار خطرناکی بود، البته ممکن بود تصویب شود و مجلس اصلاح کند که اگر اصلاح می‌کرد درست می‌شد.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد:  آنچه کمیسیون تلفیق تصویب کرده بود، نه با واقعیت و نه معیشت مردم انطباق داشت و نه منطبق با شکستن تحریم‌ها بود، مجلس این تغییرات را نپسندید. تا اینجا حرفی برای گفتن نداریم چون اگر این روند ادامه می‌یافت، بودجه در شورای نگهبان رد می‌شد چون شاکله لایحه بودجه عوض شده بود. 

او با اشاره به ماجرای بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس دهم خاطرنشان کرد:  اینکه چه کار کنیم، عین این مسئله را سال قبل هم داشتیم که کلیات لایحه بودجه رد شد که رئیس‌ مجلس گفت تغییرات کمیسیون تلفیق رد شده است و لایحه بودجه دولت بررسی شد. چرا این کار انجام نشد؟ پارسال هم این کار را کردند. مجلس عوض شده ولی قانون و آیین‌نامه همان سال است. امروز دولت نظر خود را به مجلس اعلام می‌کند پارسال هم همین داستان بوده و رویه اینچنین بوده است و استنباط خود را از قانون و مجلس اعلام می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند