متخصصان و محققانی که از سوی سازمان جهانی بهداشت به ووهان رفته‌اند، توانستند نخستین بازدید خود را از این موسسه انجام دهند.

برخی مقام‌های آمریکایی مرکز تحقیقاتی ویروس‌شناسی ووهان را منبع شیوع ویروس کرونا خوانده‌ بودند. پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا مدعی شده بود شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد منشاء کروناویروس یک آزمایشگاه در چین بوده‌ است.

این درحالیست که آزمایشگاه ووهان هر نوع ارتباط با شیوع کرونا را رد و اعلام کرد این موسسه سه گونه زنده از کروناویروس را در آزمایشگاه نگه می‌دارد اما هیچ کدام با گونه جدید ویروس که باعث ایجاد بیماری کووید-۱۹ شده مطابقت ندارند.

شهر ووهان در استان هوبی چین به عنوان مرکز شیوع و انتشار کروناویروس معرفی شده اما با وجود گمانه‌زنی‌ها منشاء این ویروس به طور دقیق مشخص نشده است.

ماموریت کارشناسان سازمان ملل چیست؟

کار اصلی تیم تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت بررسی آزمایشات انجام شده توسط محققان چینی خواهد بود. آنان در اظهاراتی گفته‌ اند که روند پی بردن به منشاء ویروس بسیار پیچیده بوده و احتمالا سال‌ها طول خواهد کشید.

پنج روز پیش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد کارشناسان این سازمان که برای انجام تحقیقات درباره منشاء ویروس کرونا به چین سفر کرده اند، بررسی‌های خود را آغاز و از بیمارستانی در شهر ووهان دیدار کرده‌اند. این کارشناسان همچنین به عنوان بخشی از تحقیقات خود برای اولین بار رودررو با دانشمندان چینی دیدار کردند.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی پس از ورود به چین به مدت دو هفته در قرنطینه بودند و ملاقات‌های ابتدایی خود را به صورت مجازی برگزار کردند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند