به گزارش "سی جی تی ان"، ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی "سی ان ان"، از اروپا خواسته است که بازگشت همزمان ایالات متحده و ایران را به توافق هسته ای هماهنگ کند.

این گزارش می افزاید: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از بازگشت به توافق هسته ای ایران که دونالد ترامپ از آن خارج شد ابراز حمایت کرده است، اما اصرار دارد تهران ابتدا به این توافق بازگردد و تعهدات کامل را از سر بگیرد.

«سوزان مالونی» از موسسه بروکینگ به این رسانه چینی گفته است: تعجب آور نیست که در میان مواضع سخت ایران در مورد برجام، احتمال بازگشت به مذاکره هم مطرح می شود.

گزارش می افزاید: دولت بایدن استدلال کرده است که اقدامات ترامپ در خروج از برجام نتیجه معکوس داشته است، ایران علاوه بر اینکه از توافق هسته ای دور شده است مخالفت خود را هم با منافع ایالات متحده شدت بخشیده است.

تلویزیون انگلیسی زبان چین آورده است: با این حال «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده هشدار داده است که ایران می تواند ظرف مدت "چند ماه" مواد مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای را تولید کند.

این گزارش در ادامه به اظهارات وزیر خارجه ایران پرداخته و نوشته است که ظریف روز دوشنبه از اتحادیه اروپا خواسته است تا بازگشت همزمان واشنگتن و تهران به توافق هسته ای را با وجود اختلاف دیپلماتیک در مورد اینکه چه کسی ابتدا به این توافق بازگردد هماهنگ کند.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند