به گزارش روزنامه هانوفرشه آلگماینه سایتونگ"، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان کودتای نظامی در میانمار را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع بازداشت شدگان توسط ارتش شد.

وی در سخنانی در برلین اعلام کرد که با این اقدام نظامی پیشرفت های تا به حال به دست آمده در مسیر یک دگرگونی دموکراتیک در میانمار به خطر می افتد.

اتحادیه اروپا هم کودتای نظامی در میانمار را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع بازداشت شدگان شد.

"جوزف بورل"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی هم خواستار احترام گذاشتن به نتیجه انتخابات در این کشور شدند.

وزارت امور خارجه فرانسه هم در بیانیه ای این کودتا را محکوم کرده و خواستار آزادی بازداشت شدگان شد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم اعلام کرد طبق قانون اساسی و انتخابات نوامبر دولت قانونی میانمار باید دوباره احیا شود.

از زمان استقلال میانمار در سال ۱۹۴۸ ارتش تقریبا پنج دهه بر کشور حاکم بوده است. در سال های ۱۹۶۲ و ۱۹۸۸ در این کشور کودتاهای نظامی صورت گرفت.

آنگ سان سوچی ۷۵ ساله در دوران دیکتاتوری نظامی در برمه مجموعاً ۱۵ سال در زندان و حبس خانگی بود. او پس از رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۵، به دلیل سکوت و همراهی در سرکوب اقلیت روهینگیا و نیز انجام ندادن وعده اصلاحات دمکراتیک، در سطح بین‌المللی بسیار مورد انتقاد قرار داشت.

آنگ سان سوچی رهبر این کشور و سایر اعضای ارشد حزب حاکم بامداد دوشنبه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر این «وین مینت» رئیس جمهور و سایر رهبران این کشور نیز از سوی ارتش بازداشت شده‌اند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

«میو نیونت» سخنگوی حزب «اتحاد ملی دموکراسی» در میانمار اعلام کرد که ارتش، آنگ سان سوچی رهبر این کشور و سایر اعضای ارشد حزب حاکم را بامداد دوشنبه بازداشت کرده است.

بازداشت سران و رهبران میانمار به دنبال اختلاف بین دولت و ارتش در پی نتایج انتخابات اخیر در این کشور صورت گرفت.

ارتش میانمار رسما اعلام کرد که این بازداشت‌ها در واکنش به آنچه تقلب در انتخابات اخیر خواند، صورت گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول تلویزیون این کشور که وابسته به ارتش است اعلام کرد که ارتش با اعلام حالت فوق‌العاده، اداره امور کشور را به مدت یک سال بر عهده می‌گیرد.

ارتش میانمار اعلام کرد که قدرت را به ژنرال «مین اونگ هلیانگ» فرمانده کل نیروهای مسلح واگذار کرده است.

ارتش این کشور انجام تحقیقات درباره آنچه احتمال تقلب در انتخابات ماه نوامبر خوانده را خواستار شده است. حزب اتحاد ملی دموکراسی در انتخابات پارلمانی ماه نوامبر این کشور به پیروزی رسید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند