صعود هیجانی دلار زمینه ساز افزایش فروش برخی از بازیگران ارزی شد و این مساله موجب شد که تا انتهای روز، قیمت در جهت نزولی حرکت کند. در واقع، از همان ابتدای روز شنبه، عده ای از معامله گران وارد فرآیند سودگیری شدند، سودگیری که قیمت دلار را تا ۲۴هزار و ۲۰۰تومان پایین برد.

برخی از معامله گران باور داشتند، رفت و برگشت دلار در روز شنبه تحت تاثیر اخبار سیاسی بود. به باور آنها، بازار در ابتدای روز بیشتر تحت تاثیر اظهاراتی بود که نشان می داد،‌ آمریکا برای بازگشت به برجام شروطی دارد. با این حال، از اواسط روز، معامله گران به خبر دیگری حساس شدند که «مشاور امنیت ملی بایدن، پیشنهاد جدول زمانی سریعی را برای بازگشت به توافق هسته ای مطرح کرده است». می توان گفت که بازار ارز در روزهای اخیر بسیار به اخبار سیاسی حساس شده است و هر گونه خبر در مورد برجام، تحریم ها و آینده روابط ایران و آمریکا می تواند جهت قیمت دلار را صعودی یا نزولی کند.

در اولین روز هفته، سکه امامی به کانال ۱۱ میلیون تومانی رفت  و حتی محدوده ۱۱ میلیون و ۱۰۰هزار تومان را نیز ملاقات کرد. با این حال، از حدود ساعت ۱۲ ظهر، فلز گران بهای داخلی نیز گرفتار موج نزولی شد و در نهایت با برگشت به زیر ۱۱ میلیون، در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه با اینکه از سقف روزانه، عقب نشینی شدیدی کرد، نسبت به روز پنج شنبه افزایش یک درصدی را به ثبت رساند. افزایش یک درصدی سکه در حالی رخ داد که شاخص کل بورس در اولین روز هفته توانست بالای ۳ درصد رشد را به ثبت برساند.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «هیجان موقت در بازار دلار + نمودار» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند