رادیو بین المللی مونت کارلو گزارش داد، دی مایو تاکید کرد: این گام را ضروری می دانیم زیرا پیام آشکار صلح از سوی کشور ماست. برای ما حقوق بشر ضرورتی است که اهمال در آن جایز نیست.

شبکه ایتالیایی صلح و خلع سلاح نیز اعلام کرد تصمیم رم شامل توقف عملیات فروش حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ فروند موشک به عربستان سعودی است.

این موشک های متوقف شده بخشی از قراردادی بزرگ تر شامل فروش ۲۰ هزار موشک به قیمت بیش از ۴۰۰ میلیون یورو (۴۸۵ میلیون دلار) است که در سال ۲۰۱۶ در دولت چپ میانه رو ماتیو رنتیسی منعقد شد.

رنتیسی که با خروج حزبش (ایتالیا فیفا) از ائتلاف حاکم باعث فروپاشی دولت ایتالیا شد بعد از سفر به عربستان سعودی و اظهاراتش در این باره تحت انتقادات شدیدی قرار گرفت. او به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفته بود که «پادشاهی عربستان شاهد دوران خیزش جدیدی است».

رژیم سعودی و ائتلاف تحت فرمان آن به ویژه امارات، متهم به کشتار مردم یمن به ویژه کودک کشی گسترده در این کشور هستند و بارها با اعمال نفوذ در نهادهای حقوق بشری مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل، مانع از درج نام عربستان در فهرست کودک کشان بین المللی شده اند.

در همین حال، قرار گرفتن انصارالله یمن در فهرست گروه های تروریستی از سوی دولت سابق آمریکا (دونالد ترامپ) با واکنش گروه های حقوق بشری جهان روبرو شده است. صرفنظر از سیاسی کاری دولت های آمریکا، عربستان و امارات در چنین اعلامی، نهادهای حقوق بشری می گویند قرار گرفتن انصارالله یمن در فهرست تروریستی، مانع از کمک های بشردوستانه به مردم یمن خواهد شد. نهادهای حقوق بشری می گویند دستکم ۸۰ درصد مردم یمن، تحت تاثیرشدید از تجاوز ائتلاف سعودی و ویرانی های گسترده جنگ، نیاز به کمک فوری دارند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند