در هفته دوم بهمن ماه خرید وام مسکن یک قله و یک دره را تجربه کرد. در ابتدا در روز یکشنبه قیمت ها افزایش یافته و پس از آن روندی نزولی را در پیش گرفت. تا اینکه در روز ۴ شنبه دوباره قیمتها روندی افزایشی پیدا کردند.

در همین راستا قیمت اوراق برای دو روز در کانال ۶۰ هزار تومان قرار گرفت و پس از آن باز هم به کانال ۵۰ هزار تومان بازگشت. اما در هیچ یک از روزهای هفته اخیر نرخ سود وام مسکن نتوانست از مرز ۲۱ درصد بالاتر بیاید.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق ۵۳ هزار تومان به دست آمده بود که نهایتا این رقم با ۶۰۰ تومان کاهش به ۵۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. 

افزایش قیمت اوراق در روز یکشنبه به این مبلغ را به ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسانده و پس از آن روند کاهش قیمت اوراق این متغیر را در سطح ۵۲ هزار و ۴۰۰ تومان قرار داد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان و در روز چهارشنبه ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

مشروح این گزارش را در اقصاد نیوز با تیتر «فاکتور وام مسکن برای مجردان و متاهلان» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند