انستیتو پاستور فرانسه دوشنبه اعلام کرد که توسعه واکسن کرونا با شرکت داروسازی «مرک» آمریکا را پس از آنکه نتایج این واکسن ناامید کننده بود، متوقف می‌کند.

انستیتو پاستور فرانسه و شرکت مرک آمریکا اواخر ماه مه (اوایل خرداد) گذشته از همکاری با یکدیگر برای تولید یک واکسن بر اساس واکسن سرخک خبر دادند و در ماه آگوت فاز نخست کلینیکی خود را آغاز کرد.

در بیانیه انستیتو پاستور فرانسه آمده است: «در نخستین آزمایش بالینی انسانی، ایمنی ایجاد شده در افرادی که واکسن را دریافت کردند در مقایسه با کسانی که به طور طبیعی بهبود یافته بودند و همچنین در مقایسه با واکسن‌های مجاز پایین‌تر بوده است.»

این خبر، ضربه دیگری به امیدها برای یک واکسن فرانسوی به شمار می‌آید. این در حالی است که شرکت ملی داروسازی سانوفی فرانسه در تلاش برای تایید واکسن خود و ارائه آن به بازار است.

شرکت داروسازی سانوفی در ماه دسامبر اعلام کرده بود که واکسن تولیدی این شرکت در بهترین حالت تا پایان سال ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۴۰۰) آماده خواهد بود و دولت فرانسه این شرکت را ترغیب کرده که به تولید واکسن‌های رقیب که پیشتر مجوز استفاده از آنها در اروپا صادر شده بود کمک کند.

این واکسن‌ها شامل واکسن آمریکایی-آلمانی بیوتک/فایزر و واکسن آمریکایی مودرنا است. انگلیس نیز پیشتر مجوز استفاده از واکسن دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا را صادر کرده است.

انستیتو پاستور فرانسه همچنین اعلام کرده که در حال کار کردن بر روی دو واکسن کرونای دیگر است که هنوز به مرحله آزمایش بالینی نرسیده است.

در بیانیه انستیتو پاستور فرانسه آمده که تصمیم این نهاد برای پایان دادن به واکسنی که بر اساس واکسن سرخک بوده هیچ تاثیری بر دو واکسن دیگری که این انستیتو با روش‌های دیگر در حال کار بر آن است، ندارد.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند