رئیس جمهور پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس را یکی از عظیم‌ترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه دانست و با قدردانی از همه مهندسان و متخصصان ایرانی دست اندرکار در ساخت این پالایشگاه تصریح کرد: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنها که با قلدری مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد، با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور روز پنجشنبه در مراسم آغاز بهره برداری از طرح بزرگ ملی که با همت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و با سرمایه گذاری سه هزار و ۴۰۰ میلیون دلاری به بهره برداری رسیده است، گفت: کارهای آنهایی که علیه ملت ما توطئه و برنامه‌ریزی کرده بودند در روزهای پایانی عمر منحوس‌شان برای همه جهان و ملت‌ها و خود ملت آمریکا نیز روشن شد و همگان دیدند که اینها چقدر ضددمکراسی و پارلمان بودند.

رئیس جمهور اظهارداشت: همانطور که یک روزی مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدین به توپ بستند اینها نیز آخر عمرشان با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند، کنگره را به توپ بستند. اینها از آغاز کارشان به همین صورت بودند منتها در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و مردم جهان روا داشتند.

رئیس جمهور اظهار داشت: این پروژه عظیم که در خاورمیانه بی نظیر است در شرایطی امروز به دست فرزندان این مرز و بوم و این ملت و تلاشگران به افتتاح رسید که در سال های ۹۴ و ۹۵ در سایه برجام  دست و بال ما باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق توسعه  وارد شد و توانستیم برای تکمیل و به بهره برداری رسیدن این پروژه  هزینه کنیم.

روحانی افزود: برخی فکر می کنند همه پول فروش نفت در اختیار دولت است درحالی که ۳۸ درصد درآمدهای نفتی به صندوق توسعه واریز می‌شود و ۱۴.۵ درصد آن نیز برای توسعه و اداره نفت در اختیار خود شرکت ملی نفت است و امیدواریم سال آینده همانطور که پیش‌بینی کرده ایم روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه  نفت بفروشیم و با درآمد حاصل از آن بتوانیم طرح ها و پروژه های توسعه ای بیشتری را تکمیل و افتتاح کنیم.

رئیس جمهور در ادامه از استان خوزستان به عنوان یکی از استان های مهم کشور از نظر منابع نفت و گاز و همچنین از نظر کشاورزی نام برد و افزود: امروز مردم خوب این استان شاهد افتتاح یک طرح بسیار بزرگ و مهم پالایشگاهی هستند که ۳.۴ دهم میلیارد دلار برای آن هزینه شده و طرحی است که برای محیط زیست منطقه بسیار مهم است.

رئیس جمهور به نتیجه رسیدن طرح جمع آوری گازهای مشعل سوز ( فلرها) که موجب آلوده شدن فضا می شوند را یکی از اقدامات مهم محیط زیستی این دولت عنوان کرد و افزود: از همه کارگران، مهندسان و مدیران بخاطر انجام این کار بزرگ بسیار متشکرم.

روحانی با بیان اینکه بخشی از  قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی است، گفت: ایران از نظر منابع انرژی جایگاه ویژه و مهم در منطقه دارد و با در اختیار داشتن ۳۲ هزار میلیارد متر مکعب گاز، بزرگترین منبع گازی جهان است و از لحاظ منابع گاز در سطح جهان مقام اول را داراست.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز است، افزود: متاسفانه با این همه گازی که تولید می‌کنیم باز هم در زمستان مشکل داریم و ضروری است که مصرف خود را مدیریت کنیم .

 دکتر روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در زمینه نفت و گاز، گفت: دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است و یکی از منشأهای قدرت ملی همین مسأله انرژی است و ما می توانیم هاب منطقه در تولید و صادرات برق، گاز باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه استحصال و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می دهیم اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم و باید جزو ۵ کشور اول در صادرات گاز باشیم و علاوه بر غرب در جنوب و شرق هم گاز صادر کنیم و این یکی از کارهای مهمی است که از حالا باید برای سال‌های آینده و دولت های بعدی برنامه ریزی کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سیاست خارجی، بانک‌ها، فناوری، جهاد و تلاش جوان‌ها و مهندسین در به ثمر رسیدن طرح ها و پروژه های توسعه ای کشور، گفت: اگر سیاست خارجی نبود و اگر برجام در ۹۴ به ثمر نرسیده بود، پولی در صندوق توسعه نداشتیم که برای پیشرفت طرح ها هزینه کنیم.

روحانی افزود: با پول نفتی که در سال های ۹۴ تا ۹۶ و بعد از برجام فروختیم توانستیم تجهیزات و قطعات مورد نیاز پالایشگاه ها را وارد کشور کنیم و توانستیم این طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر برسانیم. آنهایی که بدزبان هستند و شاید مطلع نباشند بدانند که سیاست خارجی و دیپلماسی چقدر می‌تواند در اقتصاد و تولید و در جهش تولید نقش داشته باشد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نقش مهم جهادگری و ایثار جوان‌ها و مهندسین کشور در به بهره برداری رسیدن پالایشگاه عظیم بیدبلند، گفت: این پالایشگاه عظیم را با دستان فرزندان توانمند کشور خودمان به ثمر رسانیدم و این جزو افتخارات بزرگ ماست.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز ایران جزو کشورهایی است که ابرپروژه‌های بزرگ را در نفت، گاز، پتروشیمی، برق، پالایشگاه‌ها، کشاورزی، سدسازی و نیروگاه‌سازی را توسط فرزندان خود انجام می دهد و امروز در شرایط شیوع کرونا، همه تجهیزات بیمارستانی مورد نیاز کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان خودمان درست می‌کنند و ۹۴ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود که افتخار آمیز است.

رئیس جمهور همچنین به نقش مهم بانک ها در حمایت و تامین اعتبار اجرای پروژه های بزرگ توسعه ای در کشور اشاره کرد  و گفت: امروز بانک های سپه، صنعت و معدن، تجارت، ملت، پارسیان با تشکیل یک کنسرسیوم و با استفاده از منابع صندوق توانستند هزینه‌های این پروژه عظیم را تامین و آن را به ثمر برسانند.

 روحانی همچنین با اشاره به فعال شدن بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی، افزود: امروز با افتتاح این پروژه عظیم شاهدیم که بخش خصوصی در صنایع بالادستی پتروشیمی هم می تواند فعال شود و افتتاح یازدهمین پروژه پتروشیمی در این دولت از افتخارات بزرگ است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در وزارت نفت اقدامات بسیار مهمی در این دولت انجام گرفته است، گفت: در آغاز این دولت تولید روزانه بنزین کمتر از ۵۰ میلیون لیتر بود که امروز تولید بنزین به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده و بیش از ۲ برابر شده و از وارد کننده بنزین به صادرکننده تبدیل شده ایم.

 روحانی با اشاره به اینکه در صادرات فرآورده های نفتی رشد فراوانی داشته ایم، افزود: صادرات فرآورده های نفتی ایران در سال ۹۲  تقریباً حدود ۵۰.۹ میلیون تن بوده اما امروز صادرات این فرآورده ها به ۲۲۳ میلیون تن رسیده و ۴ برابر شده است .

رئیس جمهور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: این پروژه عظیم که ۱۸ درصد آن در دولت قبلی و ۸۲ درصد در این دولت اجرا و  ۳.۴ دهم میلیارد دلار برای آن هزینه شده است، سالانه ۷۰۰ میلیون دلار محصول صادر می کند و می تواند  در عرض ۴.۵ سال پولی که برایش هزینه شده را در‌آورد و این جزو افتخارات ما  است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند