مراسم تحلیف «جو بایدن» چهارشنبه شب (دیشب) در کاخ سفید اجرا و وی رسما چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پیامی انتصاب بایدن و معاون وی «کامالا هریس» را تبریک گفت.

عباس افزود: ما به کار مشترک برای صلح و ثبات در منطقه و جهان چشم دوخته‌ایم .

وی در ادامه از آمادگی خود برای «روند صلح فراگیر و عادلانه در راستای تحقق آرزوهای ملت فلسطین برای آزادی و استقلال» خبر داد.

مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۱۴ به دلیل مخالفت رژیم صهیونیستی با توقف شهرک‌سازی و آزادی اسرای قدیمی فلسطینی متوقف شد و تا کنون از سر گرفته نشده است.

از سوی دیگر، حماس پس از مراسم تحلیف بایدن از وی خواست مسیر تاریخی سیاست‌های اشتباه آمریکا در قبال فلسطینیان را اصلاح کند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، «فوزی برهوم» سخنگوی حماس در بیانیه‌ای خبری گفت: «از رفتن ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا متاسف نیستیم، زیرا او منبع و بزرگترین حامی بی‌عدالتی، خشونت و افراط‌گرایی در جهان و یک شریک مستقیم رژیم اشغالگر اسرائیل در تجاوز به مردم ما و نابودی آرمان آنها بود.»

این مقام حماس تصریح کرد: «بایدن ملزم به اصلاح سیر تاریخی سیاست‌های غلط و ناعادلانه آمریکایی‌ها در قبال مردم فلسطین و ایجاد اصول امنیت و ثبات در منطقه است.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند