امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دقایقی پیش در صفحه توییتر خود با تبریک آغاز ریاست جمهوری همتای آمریکایی خود نوشت: ما با هم هستیم. در مواجهه با چالش‌های دورانمان قدرتمندتر خواهیم شد. برای ساخت آینده‌مان قدرتمندتر خواهیم بود. برای محافظت از سیاره‌مان قدرتمندتر خواهیم بود. بازگشتتان به توافقنامه پاریس را خوشامد می‌گوییم!

ران کلین رئیس دفتر کاخ سفید پیشتر خبر داده بود که بایدن در نخستین روز زمامداری با صدور یک فرمان اجرایی، تصمیم دونالد ترامپ سلف خود را باطل و آمریکا را به توافقنامه آب و هوایی پاریس بازمی‌گرداند.

جینا مک کارتی مشاور ارشد آب و هوایی دولت جدید آمریکا نیز گفت که بازگشت به توافق آب و هوایی پاریس ضروری است تا مبارزه با تغییرات اقلیمی به اصل اساسی سیاست دولت بایدن تبدیل شود.

جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رأی گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

او و معاونش کامالا هریس ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند. در ۱۵۰ سال اخیر برای اولین بار است که رئیس‌جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی‌دهد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند