جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رأی گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

او و معاونش «کامالا هریس» ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند. در ۱۵۰ سال اخیر برای اولین بار است که رئیس‌جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی‌دهد.

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا  در توئیتی نوشت: از سخنرانی الهام‌بخش شما (جو بایدن) و پیشنهاد همکاری شما سپاسگزارم. اروپا آماده شروعی تازه در روابط با آمریکاست.

کاترین یاکوبسدوتیر، نخست‌وزیر ایسلند  تتوئیتی نوشت: به رئیس‌جمهور جو بایدن و معاون وی کامالا هریس در این روز تاریخی تبریک می‌گویم. ما در ایسلند گرمترین آرزوها را برای شما کرده و مشتاق همکاری با شما هستیم.

مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند  هم گفت امروز جو بایدن دوست حقیقی ایرلند چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد. همانگونه که در سخنرانی‌اش گفت، امروز روزی متعلق به تاریخ و امید است و مشتاقم که روابط دو کشورمان را مستحکم‌تر کنیم. امروز روزی تاریخی است چرا که کامالا هریس به عنوان نخستین معاون زن رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد. من برای او و بایدن آرزوی توفیق در برابر چالش‌های پیش رو را دارم.

سوزانا کاپوتووا، رئیس‌جمهوری اسلواکی  در صفحه توئیترش نوشت: امروز فصل جدیدی از همکاری‌ها دو سوی اقیانوس اطلس با رئیس‌جمهور جو بایدن و معاونش کامالا هریس آغاز شد. با همکاری یکدیگر از ارزشهای دموکراتیک پاسداری کرده و از سیاره‌مان محافظت کنیم.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا  در پیامی نوشت: به رئیس‌جمهور بایدن و معاون کامالا هریس تبریک می‌گویم. جهان نیازمند روابطی مستحکم میان اروپا و آمریکا است. مشتاق همکاری با یکدیگر برای دموکراسی هستیم.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم واکنش نشان داد و توئیت کرد: من به رئیس‌جمهور جو بایدن در روز تحلیفش تبریک می‌گویم. یک ناتو قدرتمند برای آمریکای شمالی و اروپا مفید است چرا که هیچکدام از ما نمی‌توانم از پس چالش‌های پیش رو به تنهایی برآییم. امروز روز آغاز فصلی جدید است و مشتاق همکاری نزدیک هستم.

آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر پرتغال نوشت: ما از روز نخست آماده همکاری با رئیس‌جمهور جو بایدن هستیم تا روابط اتحادیه اروپا و آمریکا تقویت شده، اهمیت پایدار ناتو تائید شده و واکنش‌های چندجانبه به مسائلی مانند تغییرات اقلیمی و دفاع از دموکراسی و حقوق بشر تقویت گردد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پیامی توئیتری نوشت:من برای بایدن و هریس در اتحاد مردم آمریکا و برون‌رفت این کشور از بحران شیوع کرونا آرزوی موفقیت دارم. وقت آن رسیده که دوباره بر باورهای خود تمرکز کرده و فصل جدیدی از روابط امریکا و اتحادیه اروپا را آغاز کنیم.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس هم گفت: رهبری آمریکا در مسائلی که برای همه ما حائز اهمیت است از تغییرات آب و هوایی تا کووید ۱۹، مهم است و من بی‌صبرانه منتظر کار با رئیس‌جمهوری بایدن هستم.

جاستین تردو نخست وزیر کانادا هم به جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تبریک گفت و خواستار همکاری با دولت او در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ و تغییرات آب وهوایی شد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا توئیت کرد: امروز روزی بزرگ برای دموکراسی فراسوی مرزهای آمریکا است. ایتالیا آماده است تا با آمریکا با چالش های بین المللی مشترک مواجه شود.

یوری راتاس، نخست وزیر استونی نوشت: تقریباً یک قرن پس از آغاز روابط دیپلماتیک میان استونی و آمریکا، خوشوقتم که پیوندهای سیاسی و اقتصادی ما از همیشه مستحکم تر است. برای شما در سالهای پیش رو آرزوی توفیق می کنم.

گیتاناس نائوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی هم نوشت: لیتوانی مصمم است تا ما دوستان نزدیک و متحدان یکدیگر با همکاری ارتباط غیرقابل جایگزین دو سوی اقیانوس اطلس را تحکیم بخشیم. ما مشارکت آمریکا در امنیت منطقه بالتیک را ارج نهاده و مشتاق تعمیق روابط دوجانبه هستیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند