رسانه‌های روسیه گزارش داده‌اند دولت «دونالد ترامپ»، در آخرین روزهای حضور در قدرت خطوط تلفن کنسولگری روسیه در نیویورک را قطع کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد مسئولان آمریکا از روز ۱۸ ژانویه (دوشنبه ۲۹ دی‌ماه) خطوط تلفن کنسولگری روسیه در نیویورک را کاملاً قطع کرده‌اند.

کنسولگری روسیه در حساب کاربری رسمی‌اش در توییتر این خبر را تأیید کرده و گفته اتصال به اینترنت هم در این کنسولگری با مشکلاتی مواجه بوده است.

این نخستین بار نیست که دولت آمریکا اقداماتی را علیه مقرهای دیپلماتیک روسیه در آمریکا انجام می‌دهد. واشنگتن در سال ۲۰۱۷ کنسولگری روسیه را در «سانفرانسیسکو» تعطیل کرد.

در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، ادعاهای مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر تنش‌های موجود پیشین در روابط مسکو-واشنگتن اضافه شد.

دولت روسیه چنین اتهامی را رد کرده و دونالد ترامپ نیز هرگونه همکاری ستادش با روسیه را کذب و بی‌اساس خواند.

اتهام ارتباط ترامپ با روسیه، موجب شد احساسات ضدروسی در کنگره افزایش یابد و جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها برای آنکه نشان دهند مسکو نمی‌تواند سیاست‌های واشنگتن را تغییر دهد، چندین طرح ضدروسی را در دستور کار قرار دادند.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ کنگره آمریکا متممی تحریمی به طرحی ضدایرانی اضافه کرد که همکاری شرکت‌های آمریکایی با شرکت‌های روس در حوزه انرژی را به شدت محدود می‌کرد. هرچند دولت ترامپ مخالفت خود با این طرح را اعلام کرده بود و روسیه می‌گفت با تصویب این طرح روابط دو کشور دیگر هرگز عادی نمی‌شود، کنگره این تحریم‌ها را با نصابی بالا تصویب کرد و حق وتو را نیز از ترامپ گرفت.

اواخر ماه آگوست سال ۲۰۱۷ در پی تشدید تنش‌ها میان روسیه و آمریکا، دولت آمریکا دستور تعطیلی مجتمع‌های دیپلماتیک روسیه را در سانفرانسیسکو، واشنگتن دی سی و نیویورک صادر کرد و در مقابل روسیه نیز ده‌ها نفر از کارکنان سفارت آمریکا در مسکو را اخراج کرد تا سالی که تصور می‌شد آغازگر بهبود روابط آمریکا و روسیه شود، در عمل شاهد تشدید تنش بین دو کشور باشد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند