خبرگزاری رویترز بر اساس نامه «ماکان دل‌رحیم» به کاخ سفید گزارش داد وی قصد دارد یک روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» از سمت خود به عنوان دستیار دادستان کل آمریکا در بخش ضد انحصار وزارت دادگستری ایالات متحده استعفا کند.

این بخش، یک سازمان مجری قانون است که قوانین ضد انحصار (ضدتراست) ایالات متحده را اجرا می‌کند. این سازمان به‌طور انحصاری دارای حوزه قضایی در خصوص پیگرد قضایی ضد انحصار جنایی در آمریکاست و در خصوص پرونده‌های ضد انحصار مدنی، حوزه قضایی را با کمیسیون فدرال تجارت شریک است. 

پیشتر «هوپ هیکس» مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی از پیش برنامه‌ریزی شده، روز سه‌شنبه به فعالیت خود در کاخ سفید پایان داد.

سونامی استعفای مقامات دولت ایالات متحده در حالی ادامه دارد که بامداد سه‌شنبه نیز «چاد وولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی این کشور هشت روز مانده به مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب، از سمت خود کناره‌گیری کرد. 

خبرنگار امنیتی شبکه فاکس‌نیوز نیز در این خصوص نوشت: «وزارت امنیت داخلی، سازمان اصلی در تأمین امنیت مراسم تحلیف بایدن است. این [استعفا] می‌تواند برنامه‌های امنیتی برای بیستم ژانویه را متأثر کند».

وی اتفاقات اخیر در آمریکا از جمله حمله هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور به ساختمان کنگره را دلیل استعفای خود عنوان کرد.

پیش از وولف، وزیر حمل‌ونقل، وزیر مشاور شورای امنیت ملی آمریکا در اروپا، وزیر آموزش، مسئول امور اجتماعی کاخ سفید، معاون سخنگوی کاخ سفید و رئیس نیروی پلیس کنگره آمریکا از سمت‌های خود استعفا داده بودند. 

کنگره آمریکا روز چهارشنبه در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند