هر ساله رتبه بندی خطوط هواپیمایی از سوی airline rating.com اعلام می‌شود. آنان از بررسی خطوط حمل و نقل هواپیمایی لیستی از بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند و در این بررسی مسائل مختلفی مانند: مدیران و کارکنان هواپیمایی، حسابرسی دولتی، سوانح هواپیمایی، حوادث در حین سفر، سن ناوگان هوایی، آموزش خلبانان و مسائل فرهنگی، مورد ممیزی قرار می‌گیرند.

بر اساس اعلام شرکت ریتینگ خطوط هوایی، شرکت هواپیمایی کانتاس با ۱۰۰ سال سابقه در پرواز، از قدیمی‌ترین هواپیمایی دنیاست که تاکنون به کار خود ادامه داده است. این شرکت رکورددار پرواز امن و باکیفیت و به عنوان ورزیده‌ترین خطوط هواپیمایی دنیاست.

لیست امن ترین خطوط هوایی دنیا برای سال ۲۰۲۱

لیست امن ترین خطوط هوایی دنیا برای سال ۲۰۲۱

لیست امن ترین خطوط هوایی دنیا برای سال ۲۰۲۱

لیست امن ترین خطوط هوایی دنیا برای سال ۲۰۲۱

«جفری توماس» سردبیر ریتینگ خطوط هوایی اعلام نمود: خطوط هواپیمایی استرالیایی به نام کانتاس  بنا بر اعلام انجمن استاندارد‌های بریتانیا به عنوان باتجربه‌ترین و بهترین خطوط هواپیمایی دنیا شناخته شد. تمامی پرواز‌های این شرکت هواپیمایی در سه سال اخیر به صورت امن و بدون تلفات در دوران پرواز انجام شده است.

دومین رکورددار خطوط هوایی امن دنیا متعلق به شرکت هواپیمایی قطر و سومین آن شرکت هواپیمایی نیوزیلند است. مقام چهارم متعلق به شرکت هواپیمایی سنگاپور است و امارات در رتبه پنجم این لیست نشسته است.

توماس افزود: این خطوط در صنعت هواپیمایی نقش برجسته‌ای داشته و از نظر امنیت، ابداع و به کارگیری ناوگان هواپیمایی جدید مقام اول را دارند و در واقع تمامی این بیست خطوط هوایی، برتر و برجسته هستند و فاصله کیفیتی میان آن بسیار کم است و از نظر استاندارد‌های پروازی دنیا بسیار به هم نزدیک هستند.

امسال مساله برخورد با کوید ۱۹ در خطوط هوایی و چگونگی حفاظت سلامت مسافران نیز در این ریتینگ منظور شد.

استفاده از ماسک و حفاظت از کارکنان بخش هواپیمایی، اصلاح و تغییر خدمات غذایی، ضدعفونی کامل داخل هواپیما، دادن بسته ضدعفونی شخصی به مسافران و حفظ فاصله ایمنی در صندلی‌های هواپیما جزو قوانین پرواز در دوران همه گیری کرونا بود. تمامی این خطوط هوایی، استاندارد‌های پرواز در دوران کرونا را کاملا اجرا کردند.

جالب است بدانید که لیست امن‌ترین خطوط هوایی دنیا درست یک روز بعد از گزارش سالیانه سوانح هواپیمایی منتشر شد.

با اینکه وقوع سوانح هوایی ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد، در سال ۲۰۲۰ رقم کشته شدگان به ۲۹۹ نفر رسید.

در سال ۲۰۲۰ در دنیا چهل سانحه هوایی رخ داد که از این میان، پنج سانحه مهلک و وخیم بودند. متاسفانه ۲۹۹ تن جان خود را از دست دادند، اما در سال ۲۰۱۹ با وجود وقوع ۸۶ سانحه هوایی (تقریباً دو برابر سوانح هوایی سال ۲۰۲۰) با وجود آن که هشت سانحه از آن مهلک بودند، تعداد جانباختگان ۲۵۷ نفر بود.

در این میان، بزرگترین رقم کشته شدگان سوانح هواپیمایی به شرکت هواپیمایی اوکراین متعلق است که در آن تمامی ۱۷۶ سرنشینان کشته شدند و دومین حادثه مربوط به خطوط هوایی پاکستان با ۹۸ کشته است.

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند