به گزارش راشاتودی، مازاد تجاری چین از ۵۳۵ میلیارد دلار فراتر رفت که بیشترین میزان از سال ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود. این در حالی است که آمریکا جنگ تجاری را با این کشور به راه انداخته و بیماری کووید ۱۹ اقتصاد کشورها را فلج کرده است.

براساس آخرین آمارهای گمرک میزان تجارت کشور چین در ماه دسامبر نسبت به مشابه سال قبل ۱۸.۱درصد افزایش یافت که از پیش‌بینی‌های قبلی که ۱۵درصد بود ۳.۱ درصد بیشتر شد.

میزان واردات ماه دسامبر هم ۶.۵ درصد نسبت به مشابه سال گذشته افزایش یافته و از میزان واردات ماه نوامبر که ۴.۵ درصد بود بیشتر شده است.

براساس این گزارش مازاد تجاری این کشور در ماه دسامبر ۷۸.۱۷ میلیارد دلار بود که در آمارهای ریسینتیو بیشترین میزان از سال ۲۰۰۷ تاکنون است.

در سال جاری میزان صادرات چین ۳.۶ درصد افزایش یافت و میزان واردات ۱.۱ درصد افت کرد و باعث شد که چین تنها اقتصاد بزرگ در جهان باشد که رشد اقتصادی مثبت را در سال ۲۰۲۰ تجربه می‌کند.

این گزارش می‌افزاید، صادرات چین از بازگشایی دوباره اقتصاد این کشور و نیز افزایش بیش از اندازه تقاضا برای ماسک و دیگر کالاهای مرتبط با بیماری کووید ۱۹ که در این کشور ساخته می‌شود بهره برده‌اند.

چین تنها اقتصاد بزرگ در جهان است که رشد اقتصادی مثبت را در سال ۲۰۲۰ تجربه کرد.

سخنگوی چین اعلام کرد: واردات و نیز صادرات فراتر از پیش‌بینی‌ها شرایط بهتری داشت و تجارت خارجی این کشور رکوردهای جدیدی را ثبت کرد.

علی‌رغم تعرفه‌های طولانی‌ مدتی که در جنگ تجاری واشنگتن علیه این کشور اعمال شد چین توانست مازاد تجاری ۳ میلیارد دلاری با آمریکا داشته باشد و در ماه دسامبر صادرات این کشور به ۴.۶ میلیارد دلار رسید. در حالیکه واردات از آمریکا در سقف ۱.۶ میلیارد دلار باقی ماند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند