به گزارش رسانه‌های عراقی، دفتر ریاست جمهوری این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ماتیو تولر» سفیر آمریکا با «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق در کاخ «السلام» در بغداد دیدار کرد.

در این بیانیه آمده است: در این دیدار درباره روابط بین دو کشور و توسعه افق‌های همکاری در زمینه‌های مختلف در چارچوب گفت وگوی راهبردی جاری بین دو کشور در راستای تامین منافع مشترک و همچنین تحولات اوضاع عراق بحث و گفت وگو شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در این دیدار آخرین تحولات عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت و بر اهمیت کاهش تنش‌ها و رد تشدید اوضاع و حمایت از تلاش‌ها برای تقویت امنیت، ثبات و صلح در منطقه و بکارگیری زبان گفت وگو برای حل مسائل لاینحل و احترام به حاکمیت و رد دخالت‌ها و تعدی‌ها تاکید شد.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند