وزارت دادگستری آمریکا امروز سه‌شنبه (۱۶ دی/ ۵ ژانویه) در بیانیه‌ای مدعی شده موفق به جمع‌آوری ۷ میلیون دلار از دارایی‌های ایران شده و این مبلغ را به افرادی که «قربانیان تروریسم» خوانده شده‌اند اختصاص خواهد داد.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: «وزارت دادگستری اعلام می‌کند ایالات متحده ۷ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را جمع‌آوری کرده؛ این رقم به پرداخت غرامت به آن دسته از آمریکایی‌هایی که قربانی تروریسم دولتی در دنیا شده‌اند اختصاص خواهد یافت.»

این وجوه، طبق ادعاهای وزارت دادگستری آمریکا سهم دولت این کشور از پرونده‌ای است که در آن دارایی‌های چندین تبعه ایران و کشورهای دیگر که قصد دور زدن تحریم‌ها علیه ایران داشته‌اند ضبط شده است. دادگستری آمریکا مدعی شده این افراد قصد داشته‌اند ۱ میلیارد دلار از وجوه ایران را به حساب‌هایی در سراسر دنیا منتقل کنند. 

«دیوید برنز»، دستیار وزیر موقت دادگستری آمریکا گفت: «وجوهی که امروز توقیف شدند قرار بود به مجرمانی برسند که می‌خواستند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کنند.»

وی اضافه کرد: «به لطف همکاری شریکان خارجی‌مان و تلاش‌های جمعی واحد جنایی [دادگستری آمریکا]، دفتر دادستان منطقه آلاسکا و اف‌بی‌آی این وجوه اکنون برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم دولتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.»

یک دادستان آمریکایی دیگر به اسامی کشورهایی اشاره کرده که در پرونده ادعایی برای ضبط وجوه مورد نظر همکاری کرده‌اند.

«برایان شرودر»، دادستان منطقه آلاسکا گفت: «ایالات متحده از همکاری مقام‌های امارات متحده عربی، واحد ضد پولشویی و جرائم مالی پلیس دبی، دفتر دادستان کل جورجیا و وزارت دادگستری کره جنوبی نیز که بدون کمک آنها فیصله این مسئله ممکن نبود قدردانی می‌کند.»

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در توضیح درباره پرونده ادعایی مورد نظر آمده است که گروهی از افراد شامل سه تبعه ایران و یک شهروند آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ بانک‌های کره جنوبی را فریب داده‌اند. ادعا شده این افراد با تحویل برخی اسناد جعلی قصد داشته‌اند وانمود کنند شرکت‌های ایرانی در حال انجام تجارت مشروع با شرکت‌های کره‌ای هستند.

دادگستری آمریکا مدعی شده مظنونان این پرونده بر اساس این اسناد جعلی توانسته‌اند نزدیک به ۱ میلیارد دلار از وجوه متعلق به ایران را از کره جنوبی خارج کرده و به بازارهای مالی دنیا وارد کنند.

وزارت دادگستری آمریکا گفته شهروند آمریکایی که در این پرونده مجرم شناخته شده فردی به نام «کنث زانگ» است. او دسامبر ۲۰۱۶ در دادگاه منطقه‌ای آلاسکا به ۴۷ فقره نقض قوانین آمریکا علیه تحریم‌های ایران متهم شده است.

سال ۲۰۱۸، یک قاضی فدرال زانگ را به تحمل ۳۰ ماه حبس محکوم کرد. او در این پرونده متهم شده بود نزدیک به ۹۶۸۰۰۰ دلار از وجوهی که حاصل «مبادلات غیرقانونی» پدرش با اتباع ایرانی بود را پولشویی کرده است.

این مطلب برایم مفید است
39 نفر این پست را پسندیده اند