جاوید قربان اوغلی دیپلمات با سابقه کشورمان، درباره ارسال تجهیزات آمریکایی به منطقه گفت: در وضعیت خطرناکی قرار داریم و باید هوشیار باشیم. مطمئن نیستم ترامپ در پی ماجراجویی جدیدی باشد چون نفعی برای او ندارد. موضوع انتخابات را باید پایان یافته تلقی کرد و انتقال قدرت قطعی است. تصور می کنم تحرکات آمریکا را باید بیشتر در وجه دیگر آن ارزیابی کرد.

در سالگرد ترور شهید سلیمانی قرار داریم و ایران کرارا از "انتقام سخت" صحبت کرده ، شاید تحلیل این تحرکات از جانب آمریکا در قالب "بازدارندگی" و حفظ آمادگی در صورت وقوع اقدامی از جانب ایران واقع بینانه تر باشد. هر چند که با توجه به روانشناسی شخصیت ترامپ هیچ احتمالی را نباید کنار گذاشت.چندی قبل در یادداشتی از واژه" تونل وحشت ترامپ" سخن گفته و تاکید کردم که باید تلاش کنیم به سلامت آن را پشت سر بگذاریم.

این کارشناس در پاسخ به اینکه آیا ترامپ به دنبال یک خاتمه پر سر و صدا است گفت: حمله به سفارت آمریکا نه فقط بهانه بلکه مساله ای حیثیتی برای ترامپ است. سال قبل هم در سلسله حوادثی که منجر به ترور شهید سلیمانی شد، حمله به سفارت و کشته شدن یکی از کارکنان ( البته غیر آمریکایی) سفارت تاثیر مهمی داشت و منجر به اجرای این عملیات شد. اگرچه همه ماجرا این نبود ولی به قول شما بهانه ای بود برای این اقدام خبیثانه. توجه کنید که در تاریخ هم اینگونه حوادث به ظاهر کوچک منجر به جنگ های بزرگ و ویرانگر شده مثل حادثه یک ترور که جنگ اول جهانی را شعله ور کرد.در تحلیل وقایع این جنگ که بیش از ۴۳ میلیون کشته به جای گذاشت نوشته اند جرقه این جنگ،با حادثه ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند و همسرش،در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ میلادی؛ زده شد. قاتل گاوریلو پرنسیپ یک ملی‌گرای صرب و یوگسلاو بود و در گروه جوانان بوسنی عضویت داشت.

این مطلب برایم مفید است
46 نفر این پست را پسندیده اند