فرهان حق روز دوشنبه این مطلب را در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا مطرح کرد «همانطور که می‌دانید سطح تنش در خاورمیانه رو به افزایش است، در این زمینه ایران طی نامه‌ای به دبیرکل و شورای امنیت نسبت به افزایش تنش هشدار داد، موضع دبیرکل در این خصوص چیست؟»

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم مطمئن شویم که همه طرف‌ها به پایبندی خود در برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می‌دهند. دبیرکل روشن کرده است که این توافق، یک دستاورد قابل ملاحظه دیپلماتیک بوده است و باید سرپا نگهداشته شود.

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما مایلیم همه طرف‌ها را به جلوگیری از هرگونه اقداماتی که منجر به هرشکلی از تنش شود، دعوت کنیم.

حق در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره توقیف نفتکش کره جنوبی و همچنین افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط ایران، گفت: درباره ایران و جمهوری کره امیدواریم که این مساله به صورت دو جانبه حل شود و ما اطمینان داریم که این اتفاق می‌افتد.

وی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، بدون اشاره به سه سال بی عملی اروپا برای بهره‌مندی ایران از منافع برجام، افزود: ما به صراحت بیان کردیم که معتقدیم همه طرف‌ها باید به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک ادامه دهند و ما همچنین از ایران می‌خواهیم که مفاد برنامه جامع مشترک و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ادامه دهد.

قطر- سعودی

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد درباره نشست شورای همکاری خلیج فارس که گفته می‌شود قرار است قطر هم در آن شرکت کند، گفت: باید ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد؟ همانطور که می دانید دبیرکل روابط دوستانه را در بین تمام کشورهای منطقه تشویق کرده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند