روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس چاپ مسکو روز دوشنبه در مقاله ای نوشت: قطار هسته ای روسیه موسوم به «بارگوزین» مجهز به موشک های قاره پیما ساخته و آماده شده است.

در این مقاله به نقل از الکسی لئونکوف کارشناس نظامی روسیه عنوان شده است: آمریکا از راه اندازی و بکارگیری قطار هسته‌ای بارگوزین روسیه به شدت هراس دارد.

 به گفته لئونکوف، روسیه با راه اندازی قطار هسته‌ای مجهز به موشک‌های قاره پیمای یارس با برد بیش از ۱۰ هزار کیلومتر به استقرار موشک‌های آمریکایی جدید کوتاه و میان برد در اروپا پاسخ خواهد داد.

در این مقاله آمده است: آمریکا از زمان اتحاد جماهیر شوروی از قطارهای هسته‌ای به نام مولودتس که ارتش این کشور به آن مجهز و در سراسر خطوط آهن شوروی دائم در حرکت بودند، می‌ترسد.

این قطارهای هسته‌ای در سه پایگاه ویژه شوروی در مناطق پرمی، کراسنویارسک و کاستروما این کشور مستقر بودند و شناسایی این قطارها در هنگام حرکت از هزاران قطار دیگر ناممکن بود.  

راه افتادن قطار موشکی بارگوزین می‌تواند بازگشت یک طرح اساسی دوران شوروی باشد که تضمینی برای در امان ماندن توان موشکی در مقابل حمله‌های پیش‌دستانه آمریکا و ناتو است.  

خبرگزاری اسپوتنیک اخیرا با اشاره به نگرانی غرب از قطار هسته‌ای جدید روسیه نوشت: بارگوزین و موشکهای ۴۷ تنی قاره‌پیمای یارس مستقر بر آن که ممکن است، دورتر از مرزها و خط مقدم حضور داشته باشد، همواره جابجا می‌شوند و می‌توانند از دورترین نقاط اروپا را هدف قرار دهند.

اسپوتنیک همچنین نوشته است: اکنون برنامه بازسازی بارگوزین به گونه‌ای پیش بینی شده است تا از پوشش تورهای راداری دشمن برای شناسایی در امان بماند و مانند قطارهای معمولی ساخته می‌شود.

 موشک قاره پیمای ویژه این قطار به نام «یارس» یا «ار. اس. ۲۴» مراحل آزمایش مشخصات موشکی را در پایگاه فضایی پلستسک (در شمال غرب روسیه) با موفقیت سپری کرده و به ارتش روسیه تحویل شده است.

سامانه موشکی بارگوزین باید به گونه‌ای باشد که در واگن‌های قطار هسته‌ای مستقر شود و این قطارها نیز باید بتوانند در ریل معمولی تردد کنند و آزمایش این قطار در سال ۲۰۱۶ آغاز شد.

قطار هسته‌ای جدید شش موشک قاره پیما و آماده پرتاب خواهد داشت در حالیکه در مولودتس یا قطار موشکی دوره شوروی سه موشک قرار داشت.

مجموعه موشکی بارگوزین در قطاری معمولی با یک لکوموتیو مستقر می‌شود که تشخیص آن از هزاران قطار دیگر را ناممکن می‌کند.

ارتش شوروی سال ۱۹۸۷ نخستین قطار حامل موشک‌های قاره پیما را به خدمت گرفت و تا سال ۱۹۹۱ (زمان فروپاشی) تعداد این قطارها به ۱۲ دستگاه رسید.

در چارچوب پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی روسیه و آمریکا به نام استارت-۱، تمام قطارهای هسته‌ای روسیه نابود شد.

قطارهای حامل موشک‌های قاره پیمای شوروی با توجه به متحرک و امکان استقرار در هر نقطه در حداقل زمان، موجب نگرانی شدید آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود.

موشک های اس. اس-۲۴ بزرگترین موشک‌های قاره پیمای ویژه قطار اتمی شوروی با ۱۰۴ تن وزن بود که برای حمل موشک‌های فوق سنگین به سه لوکوموتیو نیاز داشت.

انتظار می‌رود قطار هسته‌ای بارگوزین در چارچوب طرح نوسازی ارتش روسیه و تجهیز آن به پیشرفته ترین تسلیحات به ارتش این کشور تحویل شود.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند