در نظرسنجی رویترز از ۳۹ اقتصاددان و تحلیلگر که در نیمه دوم دسامبر انجام گرفت، پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۱ به ۵۰ دلار و ۶۷ سنت می رسد.

این قیمت بالاتر از قیمت ۴۹ دلار و ۳۵ سنت است که در نظرسنجی نوامبر برای سال ۲۰۲۱ پیش بینی شده بود اما تغییر چندانی نسبت به بهای معاملات نفت برنت در آخرین روز سال ۲۰۲۰ که حدود ۵۱ دلار بود، نشان نمی دهد.

در این نظرسنجی قیمت هر بشکه وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال میلادی جدید ۴۷ دلار و ۴۵ سنت پیش بینی شد که در مقایسه با قیمت ۴۶ دلار و ۴۰ سنت در نظرسنجی نوامبر بالاتر بود اما در مقایسه با قیمت حدود ۴۸ دلار شاخص نفت آمریکا در معاملات روز پنج شنبه تفاوت چندانی نداشت.

نوع جدید ویروس کرونا که ماه دسامبر در انگلیس شناسایی شد، ریسک تجدید محدودیتهای رفت و آمد و قرنطینه را تشدید کرده و از سوی دیگر، عرضه تدریجی واکسنهای کووید ۱۹ ممکن است رشد بیشتر قیمتهای نفت را محدود کند.

تحلیلگران می گویند روند احیای تقاضا برای نفت به روند توزیع واکسنهای ساخته شده برای مقابله با ویروس کرونا بستگی دارد و برخی از آنها پیش بینی می گویند اوضاع در اواخر سال ۲۰۲۲ یا سال ۲۰۲۳ به سطح عادی برمی گردد.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، نوع جدید ویروس کرونا ممکن است چشم انداز را پیچیده کند و به قرنطینه شدیدتری منجر شود که دورنمای تقاضای برای نفت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ را فلج خواهد کرد. تدابیر بیشتر قرنطینه و موضع محتاطانه اوپک پلاس، مسائل اصلی مورد توجه بازار در نیمه اول سال ۲۰۲۱ خواهند بود.

تولیدکنندگان اوپک و متحدانشان شامل روسیه با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه موافقت کرده اند و قرار است چهارم ژانویه برای تصمیم گیری درباره گام بعدی سیاست تولیدشان و بررسی افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر در فوریه، دیدار کنند.

کارستن فریتچ، تحلیلگر بازار گفت: اگر اوپک پلاس کاهش تولید را زیاده از حد سریع تسهیل کند، خطر ریزش قیمت نفت وجود دارد. اما اگر خیلی محتاط باشد، ممکن است تولید نفت شیل آمریکا دوباره افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، بهای معاملات نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد با این حال قیمت نفت برنت پس از این که در آوریل به رکورد ۱۵ دلار و ۹۸ سنت سقوط کرد، بیش از سه برابر رشد داشته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند