پاکستان یکی از ۲۸ کشور عضو سازمان ملل است که اسرائیل را برسمیت نمی‌شناسد، با گذرنامه‌های این کشور نمی‌توان به فلسطین اشغالی سفر کرد و اسلام‌‌آباد با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک ندارد.

با این حال رسانه هندی «ویون» مدعی شد که پاکستان و رژیم صهیونیستی سابقه همکاری دیرینه دارند و در دهه ۸۰ میلادی «محمد ضیاءالحق» رئیس جمهور وقت پاکستان به سازمان اطلاعات این کشور (آی‌اس‌آی) گفت تا با موساد ارتباط برقرار کند.

براساس این گزارش سابقه همکاری مخفیانه پاکستان با رژیم صهیونیستی در افغانستان  به زمان حمله شوروی به افغانستان و حمایت‌های مالی و تسلیحاتی نیروهای مخالف شوروی و «عملیات گردباد» بازمی‌گردد.

«عملیات گردباد» یکی از طولانی‌ترین و پرخرج‌ترین عملیات‌های مخفی سازمان سیا بود که براساس گزارش‌ها با بودجه ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلاری در سال ۱۹۷۹ یا ۱۹۸۰ شروع شد و تا سال ۱۹۸۷ بودجه آن به سالانه ۶۳۰ میلیون دلار رسید.

بررسی رسانه‌های خارجی همچنین نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی با «گلبدین حکمتیار» از رهبران تندروی افغانستان از دوران جنگ شوروی در این کشور روابط عمیق داشته و پس از سال‌های حضور در افغانستان نیز این رابطه از بین نرفته است.

این مطلب برایم مفید است
68 نفر این پست را پسندیده اند