در این دادخواست، گومرت به دنبال صدور حکمی در دادگاه است که معاون رئیس جمهوری را وادار می‌کند که آرای گزینشگران ایالت‌ها را نادیده بگیرد و در عوض تابلوی رقیب آن را بالا ببرد.

در ششم ژانویه مصادف با ۱۷ دی ماه، مجلس سنا و مجلس نمایندگان به طور مشترک گرد هم می آیند تا گواهی‌های صادر شده گزینشگران ۵۰ ایالت و منطقه کلمبیا را مورد شمارش قرار دهند. معاون رئیس جمهور نقش ریاست مجلس سنا را دارد که به طور سنتی نظارت بر پذیرش رسمی آرای گزینشگران انتخاباتی است.

گومرت که این دادخواست را روز یکشنبه به دادگاه فدرال تگزاس ارائه داده است، معتقد است قانون اساسی صریحا متهم پنس را به عنوان فردی تعیین می‌کند که مشخص کند تا کدام مجموعه آرای گزینشگران انتخاباتی شمارش شوند یا آنکه به حساب نیایند.

به گفته تارنمای بلومبرگ، این شکایت آخرین دادخواست از پرونده‌های قضایی است که سعی در خنثی کردن رقابت ریاست جمهوری ۱۳ آبان دارد که در آن بایدن با بیش از هفت میلیون رای، ترامپ را شکست داد.

تگزاس پیش از این هم با حمایت ۱۷ ایالت جمهوری‌خواه کوشید تا انتخابات پنج ایالت کلیدی را باطل اعلام کند اما دیوان عالی آمریکا، آن را وارد ندانست.

از نظر گومرت، معاون رئیس جمهوری باید بتواند نظرات قانونگذاران ایالتی تحت رهبری جمهوری‌خواهان در آریزونا، جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین را اعلام کند.

این در حالی است که ویلیام بار وزیر دادگستری مستعفی آمریکا در آخرین نشست خبری خود تصریح کرد هیچ مدرکی از فساد و تقلب گسترده در انتخابات به دست نیامده است که بتواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند