رئیس جمهور آمریکا قانونی را امضا کرده تا بتواند مقامات چینی را با ادعای مداخله در امور تبت و تعیین دالای لامای پانزدهم ، رهبر بودائیان جهان تحریم کند.

«خبرگزاری فرانسه» دوشنبه شب به وقت تهران گزارش کرد  که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  قانونی را امضا کرده  که بر اساس آن تحریم مقامات چینی با ادعای دخالت در انتخاب «دالایی لاما» برای تبتی‌ها امکان پذیر می‌شود.

بر اساس این گزارش، کنگره آمریکا با اکثریت آرا قانون موسوم به حمایت از تبت را تصویب کرد. آمریکا مدعی است که پکن قصد دارد با اعمال دخالت فردی  را  جایگزین رهبر معنوی ۸۵  ساله تبت کند. بر اساس این  قانون آمریکا افرادی را که به طور مستقیم در انتخاب و روی کار آوردن دالای لامای پانزدهم مداخله کنند، تحریم می‌کند.

این قانون همچنین ایالات متحده را از افتتاح کنسولگری‌های جدید در چین تا زمانی که به یکی از آنها در «لهاسا» پایتخت تبت اجازه داده شود از گروه‌های فرهنگی، آموزشی و محیط زیستی حمایت کنند، منع کرده است.

چین با رد ادعای آمریکا بارها گفته که دخالت خارجی در امور تبت را تحمل نخواهد کرد. دولت چین چندی قبل چند مقام آمریکایی را در ارتباط با مساله تبت و مداخله واشنگتن در امور این منطقه تحت تحریم قرار داد. چین علیه این مقامات آمریکایی محدودیتهای مسافرتی و روادیدی اعمال کرده است. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند