نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در ادامه رسیدگی به طرح اصلاح مواردی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی با پیشنهاد  «محمدحسین فرهنگی»  عضو هیات رئیسه مجلس مبنی بر حذف ماده ۸ این طرح با ۱۴۶ رای موافق، ۷۱ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع، موافقت کردند.

«محمد جوادکولیوند»  قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس که به عنوان نماینده دولت در جلسه حضور دارد، در موافقت با حذف این ماده گفت: در ماده ۸ چند ابهام وجود دارد؛ نخست اینکه وزارت کشور را موظف می‌کند که ثبت نام حتما الکترونیکی انجام شود که این مخالف با اصل ۷۵ قانون اساسی است. علاوه بر این گفته شده باید روند ثبت‌نام در ۷ روز کاری انجام شود درحالی که انتخابات در روزهای جمعه و تعطیل نیز پیگیری می‌شود و این نیز مخالف قانون انتخابات است.

به گفته کولیوند، پیش از ماده ۸ نیز موادی از طرح توسط نمایندگان حذف شده بود که در ماده ۸ آورده شده و این نیز بر ابهام می‌افزاید و دولت موافق  حذف این ماده یا بازگشت به کمیسیون برای اصلاح است.

«علی فلاحی» سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مخالفت با حذف این ماده گفت: زمان نوشتن طرح، نماینده دولت در کمیسیون حضور داشتند و اینکه آقای کولیوند میگویند ماده ۸ با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایر است، باید این را در نظر گرفت که ثبت‌نام الکترونیکی است. ضمن اینکه در این طرح به موضوع ۷ روز کاری اشاره نشده و ابهام ندارد.

«محمد باقرقالیباف» رییس مجلس در پاسخ به فلاحی اظهار داشت: در زمان ثبت نام از داوطلب ریاست جمهوری علاوه بر ثبت نام الکترونیکی، اگر داوطلب بخواهد حضوری ثبت نام کند، باید این مورد اجرایی شود. همچنین در طرح به ۷ روز کاری تاکید شده که این هم مخالف قانون انتخابات است.

به گزارش ایرنا، در ماده ۸ طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که با رای نمایندگان حذف شد، وزارت کشور موظف است از طریق سامانه الکترونیکی، امکان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات و دسترسی همزمان شورای نگهبان به اطلاعات ثبت نام داوطلبان را فراهم نماید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند