ولی‌عهد سعودی امروز نه تنها به دلیل قطع یا کاهش ارتباط با ایران، قطر، ترکیه، عراق و پاکستان، دوست و همراهی جز آل‌نهیان و آل‌خلیفه در منطقه ندارد که در اروپا و آمریکا هم با دولت‌هایی روبرو است که هیچ‌یک به او اعتمادی ندارند.

از روزی که «محمد بن‌سلمان» به مدد حمایت‌های آمریکایی ـ صهیونیستی ردای ولایت‌عهدی آل‌سعود را از تن «محمد بن‌نایف» به در کرد و بر قامت خود پوشاند حدود سه سال می‌گذرد.

او در برآوردهای اولیه خود این‌گونه تصور می‌کرد که دست کم تا سال 2024 پشتش به حمایت تیم ترامپ و نتانیاهو گرم است و در این مدت نیز با مرگ پدرش راه برای آغاز دوران رویایی سلطنتش در کاخ الخزامی باز خواهد شد، از همین رو با تمام قدرت مخالفین سیاسی خود در داخل را حذف کرد.

شرایط پیش آمده پس از انتخابات 2020 ایالات متحده و اوضاع به شدت نابسامان نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی اما؛ بن‌سلمان را به شدت نگران و نسبت به آینده‌اش ناامید کرده است.

او به خوبی می‌داند که به واسطه ارتباط خوب تیم بایدن با بن‌نایف و ناخرسندی آنان از رفتارهای ناپخته خودش از یک سو و حذف تقریبا حتمی نتانیاهو از عرصه قدرت طی ماه‌های آینده از سوی دیگر، جایی برای ادامه کار آن هم به شکل کنونی نخواهد داشت.

شرایط کنونی بن‌سلمان گویای این مطلب است که او با وجود هیاهوهای بسیار، عملا هیچ دستاورد قابل ملاحظه‌ای نه در عرصه داخلی و نه در عرصه خارجی نداشته و لذا تلاش می‌کند تا در روزهای باقی مانده از حضور ترامپ در قدرت، جایگاهی برای خود نزد مستاجرین جدید کاخ سفید دست و پا کند.

رفتارهای مستبدانه با دیگر اعضای خاندان سلطنتی در حوزه سیاست داخلی و محاسبات غلط و رفتارهای بچه‌گانه در عرصه منطقه‌ای بین‌المللی، عملا جایی برای حمایت از او نه در داخل و نه در خارج از مرزهای شبه جزیره باقی نگذاشته است.

ولی‌عهد سعودی امروز نه تنها به دلیل قطع یا کاهش ارتباط با ایران، قطر، ترکیه، عراق و پاکستان، دوست و همراهی جز آل‌نهیان و آل‌خلیفه در منطقه ندارد که در اروپا و آمریکا هم با دولت‌هایی روبرو است که هیچ‌یک به او اعتمادی ندارند.

بر اسای این گزارش، بن‌سلمان اخیرا با ارسال پیامی‌ به بایدن، از او در ازای کمک‌های مالی جهت جبران بخشی از هزینه‌های ناشی از کرونا در آمریکا، طلب حمایت برای بقاء در قدرت کرده است.

این مطلب برایم مفید است
114 نفر این پست را پسندیده اند