یک مسئول اسرائیلی اخیرا گفت که «یک کشور مسلمان شرقی که کوچک نیز نیست»، قرار است بزودی روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کند.

روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد، این کشور که قرار است روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کند، اندونزی نام دارد؛ کشوری با ۲۴۰ میلیون جمعیت.

به گزارش این روزنامه،  اگر این اتفاق رخ دهد، اندونزی جایگزین پاکستان خواهد شد؛ کشوری که علیرغم فشارهای آمریکا و عربستان سعودی، هنوز حاضر نشده روابط خود با رژیم صهیونیستی را عادی کند.

الاخبار ادامه داد، پس از مغرب که اخیرا روابط خود را با صهیونیستها از سر گرفت، ظاهرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا توانسته است اندونزی را به سمت عادی‌سازی روابط سوق دهد؛ کشوری که بیشتر ساکنان آن، مسلمان هستند.

بنا بر این گزارش، اندونزی در صورت انجام این کار، چند میلیارد دلار از آمریکا به عنوان تأمین مالی دریافت خواهد کرد. آمریکا خبر داد که در این صورت می‌تواند سرمایه‌گذاری خود را در این کشور افزایش دهد. مبلغ کنونی این سرمایه‌گذاری، یک میلیارد دلار است.

یک مسئول آمریکایی نیز گفت که در این باره «با آنان [مسئولان اندونزی] صحبت کرده‌ایم... اگر آماه باشند، خوشحال خواهیم شد که حمایت مالی بیشتری از آنان انجام دهیم... جای تعجب ندارد که کمکها به جاکارتا یک یا دو ملیارد دلار افزایش پیدا کند».

با وحود اینکه آمریکا، به وضوح نام این کشور را فاش کرد، ولی صهیونیست‌ها هنوز این مسئله را علنی نکرده‌اند. یک وزیر صهیونیست اما گفت که بزودی روابط خود را با یک کشور اسلامی عادی خواهند کرد که آسیایی است.

این در حالی است که اندونزی ۲۵ آذر ماه گذشته گزارش برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی مبنی بر انجام مذاکرات با این رژیم برای عادی سازی روابط را تکذیب کرد.

«تیوکو فایز سیا» سخنگوی وزارت خارجه اندونزی گفت: «در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای برقراری روابط با اسرائیل نداریم... ما به حمایت از فلسطین و آزادسازی آن از اشغالگری پایبند هستیم».

وی گزارش رسانه‌های صهیونیستی درباره امکان برقراری رابطه میان اندونزی و رژیم صهیونیستی را شگفت‌آمیز توصیف کرده و گفت که هیچ کدام از مقامات اینن کشور آسیای جنوب شرقی مذاکره‌ای با اسرائیلی‌ها نداشته‌اند.

یک منبع دیپلماتیک ۲۳ آذر ماه خبر داد که عمان و اندونزی می‌توانند کشورهای بعدی باشند که طی هفته‌های آتی به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌پردازند.

دولت ترامپ تمام تلاش خود را به کار بسته تا پیش از پایان دوران خود کشورهای بیشتری را وارد توافق ابراهیم کند. امارات، بحرین، سودان و مراکش تا پیش از این با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی موافقت کرده‌اند.

مغرب هم اخیرا در بیانیه‌ای از برقراری روابط کامل دیپلماتیک، با رژیم صهیونیستی خبر داد و اما مدعی شد که این عادی‌سازی روابط تأثیری در موضع رباط در خصوص فلسطینیان نخواهد داشت.

یک منبع دیپلماتیک نیز پیشتر گفته بود که عمان و اندونزی دو کشوری هستند که گفت‌وگوها با آنها پیش رفته و ممکن است پیش از آنکه ترامپ در روز ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) کاخ سفید را ترک کند عادی سازی روابط خود با تل‌آویو را اعلام کنند.

پیش‌تر نیز «الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به نام اندونزی در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش اشاره کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند