به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار شد به صورت مجازی برگزار شد.

اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش هایشان در این راستا را تصریح کردند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرفها و پرداختن به چالشهای کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم اشاعه هسته ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزرا  بر اهمیت نقش آژانس به عنوان تنها سازمان بین المللی مستقل و بی طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم اشاعه هسته ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی آزمایی نماید، تاکید کردند. آنها همچنین بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

وزرای خارجه خاطرنشان کردند برجام، که توسط قطعنامه ٢٢٣١ (٢٠١۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستآورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آنها تاکید نمودند که قطعنامه ٢٢٣١ همچنان کاملا لازم الاجرا است.

وزرا توافق کردند که به گفت وگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف ها ادامه دهند. وزرا دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام  را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند