سعید خطیب‌زاده صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و همچنین شب یلدا، با تشریح تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته گفت: امروز ساعت ۱۱:۳۰ صبح نشست غیررسمی وزرای امور خارجه عضو برجام به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود. این نشست به موضوعات ویژه برجامی متمرکز نیست، بلکه مجموعه تحولات چند ماه گذشته  درآن بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: در روز چهارشنبه معاون نخست‌وزیر آذربایجان به تهران سفر خواهد کرد. همچنین روز شنبه افتتاح دومین نقطه مرزی میان ایران و پاکستان را شاهد بودیم که یک تحول عمده بعد از افتتاح پروژه خواف- هرات است که نشان از توجه ویژه ایران به همسایگان است.

این دیپلمات با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه پرتغال و سوئد درباره تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و دوجانبه اظهار داشت: همچنین هفته گذشته شاهد احضار سفرای آلمان و فرانسه بودیم. علاوه بر این وزرای امور خارجه ایران و ترکیه پیرو صحبت‌های انجام شده در باکو گفت‌وگو کردند.

 وی با اشاره به سفر جمعه گذشته سید عباس عراقچی به افغانستان و عمان گفت: سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان به نقطه قابل قبولی رسیده است.

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه درباره آمادگی ایران برای گفت‌وگوهای غیربرجامی تصریح کرد: آنچه وزارت امور خارجه به صورت مداوم و بدون گسست پیامی اعلام کرده، این است که برجام موضوعی است که روند خود را داشته، مذاکره شده، امضا و نهایی شده است و نمی‌شود آن را باز کرد. قطعنامه ۲۲۳۱ روشن است.

وی با بیان اینکه برخی علاقه‌مند به تغییرات هستند، خاطرنشان کرد: گفته‌ایم برجام مذاکره مجدد نمی‌شود و طرف‌ها به تعهداتشان بازگردند. درخصوص موضوعات فرعی دیگر هم ایران با مقاومت حداکثری خود نشان داد در امنیت ملی و مصالح عالی‌اش با کسی مذاکره نمی‌کند. بنابراین این گمانه‌زنی‌ها منطبق با واقعیت‌ها نیست. ایران اولویت‌های دفاعی خود را دارد و براساس آن عمل می‌کند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر وزیر نفت به روسیه و برخی اظهار نظرها مبنی بر فروش نفت ۴.۵ میلیون بشکه نفت ایران به روسیه ابراز داشت: من این جزییات را نشنیدم و بعید می‌دانم به این تعداد هم باشد. البته چنین رفت‌ و آمدهایی مرسوم است. سهم ایران در فروش نفت مشخص است و ایران سعی می‌کند سهم خود را تضمین و حقوق خود را بازبگیرد.  

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر مدیرکل آژانس درباره برجام اروپا بیان کرد: روابط ایران و آژانس فنی است که باید این روابط در این چارچوب حفظ شود. هر  وقت آژانس نگاه فنی به روابط داشته، روابط مشخص و عملگرایانه بوده است.

وی ادامه داد: گروسی گفته منظورش چیزی نیست که برداشت شده است و ما تفسیر خودشان را می‌پذیریم ولی توصیه ما به آژانس است که خود را از مسائل و فشارهای سیاسی دور نگه دارد تا هم شان و وزن آژانس حفظ شود و هم همکاری‌های فنی ایران و آژانس حفظ شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: در مورد واقعه ناگوار، سانحه هواپیمای اوکراینی همه نهادهای جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه داغدار هستند. آنها همه فرزند ملت هستند و شب و روزی نیست که در اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم.  وزارت امور خارجه هم در بالاترین سطح به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا بود.  

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه تمامی مراحل بررسی توسط مراکز فنی و قضایی در حال پیگیری است، عنوان کرد: به رغم تمامی غم و اندوه ناشی از این حادثه، نهادهای جمهوری اسلامی این ماجرا را پیگیری کردند و بررسی این پرونده عقب نیفتاده است. امروز و فردا هم گزارش فنی این ماجرا به صورت برخط منتشر می‌شود.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه وزارت امور خارجه تلاش می‌کند کار با نهایت شفافیت جلو برود، گفت: اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول از روز اول توسط مقامات کانادایی مطرح بوده است و آنها بیشترین سنگ‌اندازی را کردند در حالی که جایگاه حقوقی مشخصی ندارند و اظهارات و اقدامات آنها سیاست‌زده است. متاسفم از این که سیاسیون سیاست‌زده کانادا می‌خواهند از غم برای خودشان تجارت کنند.  

وی افزود: به وزیر امور خارجه و دولت کانادا هشدار می‌دهم پاسخگوی اقدامات خود باشند. آنها در همراهی با رژیم کاح سفید بیشترین همراهی را برای دارو نرسیدن به ملت ایران داشته‌اند.  وزیر امور خارجه و دولت کانادا را به ادب دیپلماتیک و شناختن حد و شان خود دعوت می‌کنم وگرنه پاسخ متفاوتی دریافت خواهند کرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان بیان کرد: یکی از اولویت‌های ما حسن همسایگی بوده است و در این چارچوب پروژه‌های مهمی را طراحی کرده‌ایم. در مرزهای غربی مرزهای فعالی داشتیم ولی با پاکستان تنها یک مرز فعال داشتیم. این مسئله در سفر وزیر امور خارجه به پاکستان مطرح و مصوب شد. این گذرگاه هم مسیر میان ایران و پاکستان را کوتاه‌تر می‌کند و هم در توسعه نوار مرزی و ایجاد امنیت و ثبات و توسعه کلیدی خواهد داشت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این راه در مرزهای شرقی ادامه می‌دهیم،گفت: امیدواریم در این مسیر روابط تجاری منطقه ای خود را به سطح قابل قبولی برسانیم.در منطقه مراودات تجاری داریم که تا قبل وجود نداشت. 

وی درباره وضعیت شهروند ایرانی که در غزه زندگی می‌کند و خواستار بازگشت به ایران شده است، یادآور شد: یک اصل اساسی وجود دارد و آن این است که تمام ایرانیان حق قانونی دارند که گذرنامه و شناسنامه ایرانی داشته باشد. این حق را کسی نمی‌تواند از آنها سلب کند. البته باید اثبات کنند که ایرانی هستند. مسیر کنسولی در این باره شناخته شده است. ممنوعیتی برای دریافت گذرنامه نداریم. 

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر جک سالیوان مبنی بر شروط آمریکا برای بازگشت به آمریکا عنوان کرد: اظهارات سالیوان را باید دقیق ببینم. آمریکا ناقض فاحش تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است و باید به تعهداتش در برجام برگردد. این بازگشت را باید در عمل ببینیم و فقط در حرف نباشد. اگر طرف مقابل به تعهدات خود بازگردد، ما هم از کاهش تعهدات بازخواهیم گشت. 

وی درباره آخرین تلاش‌ها برای خرید واکسن کرونا هم گفت: وزارت خارجه در حوزه‌های اینچینی مسئولیت مشخصی دارد و آن، این است که دستگاه‌های مسئول کار خود را به درستی انجام دهند. در مورد کرونا، رییس‌جمهوری هر هفته مسئله را پیگیری می‌کنند. موضوع واکسن از مجاری مختلف پیگیری شده است. البته وزارت بهداشت باید خودشان توضیح دهند. مسیرهایی که وزارت بهداشت از ما خواسته، بدون وقفه همگی انجام شده و حتی توصیه‌هایی هم داشتیم. 

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: در موضوع واکسن، در سفرهای آقای ظریف این مسئله با اولویت مطرح شده است مانند کوبا و چین. البته خرید واکسن از کوواکس هم پیگیری می‌شود تا واکسن به دست مردم برسد. البته تصمیم‌گیر نهایی وزارت بهداشت است. 

خطیب‌زاده در مورد سفر ظریف به باکو هم اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه منطقه‌ای بود و قطعا انجام می‌شود. البته باید مقدمات آن فراهم شود ولی انجام نشدن آن موجب قطع ارتباطات و تماس‌ها نشده است. امیدواریم با درک شرایط مسیری که آغاز شده، ادامه یابد. 

وی با اشاره به سفر معاون نخست‌وزیر آذربایجان به تهران تصریح کرد: علاوه بر مباحث جدی مرزی با جمهوری آذربایجان، تاسیسات مشترکی در مورد شهرهای آزاد شده داریم و این سفر حائز اهمیت است که درباره این مسائل به توافقات ابتدایی برسیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند