علیرضا رییسی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رییس جمهور و دیگر اعضا، گفت: در این جلسه، گزارشی در رابطه با روند بیماری در سطح دنیا و کشور ارایه شد. در سطح دنیا، موج بسیار سهمگینی در اروپا و آمریکا آغاز شده و میزان مرگ و میر در آمریکا و اروپا با سرد شدن هوا افزایش یافته است. باید توجه کرد که سرد شدن هوا می تواند عامل مهمی برای خیز جدید بیماری در هر جای دنیا باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه خوشبختانه در سطح کشور هیچ شهر قرمزی وجود ندارد، گفت:  ۲۰۵ شهر نارنجی و ۲۴۳ شهر زرد شدند. این نشان دهنده آن است که وضعیت مطلوب است. امیدواریم این ۲۰۵ شهر نارنجی هم طی هفته‌های آینده تبدیل به زرد و زردها هم تبدیل به سفید شوند و شهر قرمزی هم ایجاد نشود.

وی افزود: البته در این میان چهار شهر نیازمند توجه ویژه هستند و امروز هم به استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه توصیه های لازم صورت گرفت. این چهار شهر عبارتند از کردکوی در گلستان، بافت در کرمان، آمل و گلوگاه در مازندران. این چهار شهر نیازمند توجه بسیار ویژه هستند و حتما باید رعایت شود و می توانند در آستانه قرمز شدن، باشند. توصیه دارم به مردم این شهرها که پروتکلها را رعایت کنند.

رییسی گفت: هفته گذشته چهار استان مازندران، گلستان، گیلان و اردبیل در وضعیت قرمز بودند و خوشبختانه به دنبال اقدامات صورت گرفته همه از وضعیت قرمز خارج شدند و اکنون این چهار شهر وضعیتشان ناپایدار است.

رییسی گفت: پس از شب یلدا هم مجددا منع ترددها در شهرهای نارنجی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه می یابد. همچنین منع تردد بین استانی و استانی مطابق قانون مربوط به شهرهای در وضعیت نارنجی وجود دارد و تخلف از آن مشمول جریمه خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین درباره برگزاری آزمون استخدامی نیز گفت: به دلیل شرایط کرونا در کشور، این آزمون قبلا دو بار به تعویق افتاده بود. صد هزار نفر بعد از برگزاری این آزمون جذب مراکز دولتی خواهند شد. به همین دلیل با توجه به وضعیت آرامش نسبی ایجاد شده، این آزمون در بیش از ۲۷۰۰ حوزه امتحانی و با رعایت پروتکلها و حداقل جمعیت در موعد مقرر و در دی ماه برگزار خواهد شد.

وی همچنین گفت: پیشنهادی در باره بازگشایی مدارس برای پایه‌های اول و دوم ابتدایی وجود داشت. در این راستا هم پیشنهاد شد که با توجه به مشکلاتی که در آموزش این افراد وجود دارد، بتوانند در شهرهای زرد و نارنجی حضور یابند که بحث‌های زیادی شد و قرار شد مجددا در قرارگاه مطرح شود و دو هفته آینده در این زمینه تصمیم گیری شود.

رییسی تاکید کرد: در این فصل سرما و زمستان به گونه ای عمل کنیم و مواظبت کنیم تا روند نزولی بیماری ادامه یابد و به شرایط کنترل بیماری برسیم.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند