در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق تسهیلات مسکن ۵۹ هزار و ۹۴۰ تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتهای هفته این رقم به ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. 

کاهش قیمت اوراق در هفته ابتدایی آذرماه این مبلغ را به ۶۰ هزار تومان رسانده و در نهایت در هفته اخیر این رقم به کانال ۵۰ هزار تومان وارد شد. در همین خصوص این نخستین هفته‌ای است که در آن کانال ۵۰ هزار تومانی قیمت اوراق فتح می شود.

باتوجه به آن که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۶ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و در روز چهارشنبه ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین ۲۸ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با اندکی کاهش به ۲۸ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

روند نوسانی ای که قیمت اوراق در هفته اخیر از خود برجای گذاشت سبب نشد تا هزینه وام مسکن در دامنه ای بیشتر از یک میلیون تومان در این هفته جابه جا بشود. از سوی دیگر در راستای همین نوسانات قیمت در هفته اخیر گرانترین روز هفته به یکشنبه ۲۳ آذر متعلق بوده که در آن هزینه وام مسکن برای مجردین ۱۷ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ثبت شده است.

ارزانترین روز نیز در هفته پایانی پاییز به نام چهارشنبه ۲۶ آذر سندخورد، که در آن نازل ترین حد قیمتی اوراق در پاییز رقم خورد.


متن کامل این گزارش را با تیتر «سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز» در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند