در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دستور «کریستوفر میلر»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا برای توقف همکاری با تیم انتقال قدرت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، میلر در بیانیه‌ای اعلام کرد تیم جو بایدن موافقت کرده همکاری‌ها بعد از تعطیلات سال نو میلادی از سر گرفته شوند.

ساعاتی قبل‌تر آکسیوس به نقل از برخی منابع گزارش داده بود میلر دستوری برای توقف همکاری با تیم انتقال قدرت بایدن در سراسر پنتاگون صادر کرده است.

میلر در بیانیه‌ای در واکنش به این خبر گفته است: «وزارت دفاع آمریکا به تأمین حمایت‌های لازم از "تیم بازنگری سازمان" ادامه خواهد داد تا کشورمان و شهروندانش را ایمن نگاه دارد.»

او در ادامه این بیانیه گفته وزارت دفاع آمریکا در هیچ مقطع زمانی همکاری با تیم بایدن را رد نکرده است.

در این بیانیه آمدده است: «بعد از وقفه‌ای برای تعطیلات که مورد توافق دو طرف بود ما همکاری‌ها با تیم انتقالی را ادامه خواهیم داد و نشست‌ها را پی‌ خواهیم گرفت.»

میلر مدعی شد وزارتخانه تحت امر او تا به حال ۱۳۹ مصاحبه با ۲۶۵ مقام انجام داده به ۱۶۱ درخواست برای اطلاعات پاسخ داده و ۴۴۰۰ صفحه اطلاعات کنترل‌شده غیرعلنی و ۹۰۰ صفحه اطلاعات محرمانه ارائه کرده است.

دیدارها میان تیم‌های بایدن و ترامپ در حال حاضر در بخش‌های مختلف دولت در جریان هستند. این دیدارها بعد از تأخیرهای اولیه آغاز شدند.

میلر که روز ۹ نوامبر بعد از اخراج «مارک اسپر» به عنوان سرپرست وزارت دفاع آمریکا منصوب شد پنجشنبه شب به مقام‌های پنتاگون دستور داد تمامی جلسه‌های مربوط به انتقال قدرت را لغو کنند.

یک مقام ارشد پنتاگون در تلاش برای کاستن از اهمیت این موضوع آن را تأخیری چند روزه تا زمان آغاز سال جدید میلادی دانسته است.

پایگاه آکسیوس بعد از روی کار آمدن میلر به دلایلی درباره تصمیم ترامپ برای جایگزین کردن او با مارک اسپر مطرح کرده بود.

این رسانه آمریکایی گزارش داد کریس میلر چند روز بعد از حضورش در پنتاگون فردی را به عنوان مشاورش انتخاب کرده که نشان می‌دهد هدف دولت ترامپ از پاکسازی‌های اخیر احتمالاً سرعت بخشیدن به روند خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه (غرب آسیا) قبل از اتمام دوران ریاست‌جمهوری‌اش در ماه ژانویه است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند