وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که  میخاییل بوگدانف نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقا با فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه که برای انجام دیدار کاری در مسکو بسر می برد، دیدار کرد و دو طرف در جریان این دیدار به ادامه تبادل نظر درخصوص مسائل دستور کار خاورمیانه با محوریت سیر اوضاع در سوریه پرداختند. 

در همین حال فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو ازجمله نتایج نشست چهارم آن که از ۳۰ ماه نوامبر تا چهارم ماه دسامبر (۱۰ آذر تا ۱۴ آذر ماه) برگزار شد در مرکز توجه دو طرف قرار داشت.  

بوگدانف و مقداد بر اهمیت کنفرانس بین المللی بازگشت پناهندگان و مهاجران اجباری سوری به خانه های خود که ماه نوامبر در دمشق برگزار شد به عنوان عامل ثبات بخش برای وضعیت سوریه و بازسای یرساخت های اجتماعی و اقتصادی این کشور تاکید کردند.

در این گفت و گو درباره موضوع های دوجانبه روسیه و سوریه بر عزم دو کشور برای تعمیق بیشتر گفت و گوهای سیاسی در مورد مسائل خاورمیانه تاکید شد.

"فیصل مقداد" وزیر خارجه سوریه روز گذشته نیز با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و درباره مسائل سوریه و حل و فصل سیاسی بحران این کشور و سیر تحولات و پیرامون آن گفت و گو کردند.

مقداد و لاوروف بکارگیری تحریم های یکجانبه و غیرقانونی علیه دمشق که شیوه معمول آمریکا و متحدانش شده است را محکوم کردند.

در این دیدار همچنین پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه مطابق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت از جمله فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه در مرکز توجه قرار داشت و در این باره لاوروف بر موضع اصولی مسکو  مبنی بر حمایت از حق حاکمیت سوریه و یکپارچگی و تمامیت ارضی آن و حق قانونی سوری ها  برای تعیین سرنوشت کشور خود تاکید کرد.

  وزیران خارجه روسیه و سوریه بر ضرورت ادامه تلاش ها برای حل مسائل مهم فراروی سوریه ازجمله مسائل انسانی در چارچوب مذاکرات آستانه تنها ساز و کار بین المللی برای کمک به حل و فصل مسائل سوریه که کارایی خود را اثبات کرده است، تاکید کردند.

 در این دیدار بر عزم مسکو و دمشق برای تحکیم روابط دوجانبه از جمله ادامه همکاری ها در مبارزه با تروریسم تا نابودی کامل آن در سرزمین سوریه تاکید شد.

 همچنین در این گفت وگو درباره تثبیت اوضاع سوریه در دوره پسابحران، به مساله بازسازی زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی این کشور توجه خاص شد. در این رابطه بر اهمیت کنفرانس بین المللی کمک به بازگشت مهاجران سوری که در ماه نوامبر با حمایت روسیه در دمشق برگزار شد، تاکید شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند