بوریس جانسون عنوان کرد که مذاکرات دو طرف در شرایط سختی قرار دارد. وی با بیان این ادعا که لندن تا حد ممکن تلاش می‌کند تا درخواست‌های معقول طرف اروپایی را اجابت کند تصریح کرد: به رغم اینکه فاصله اختلافات کم شده اما همچنان برخی مسائل اساسی باقی‌مانده است.

نخست وزیر انگلیس عنوان کرد که اگر در فرصت باقی‌مانده توافق حاصل نشد، انگلیس مانند و اتحادیه اروپا مانند دوست یکدیگر را ترک کرده و آینده روابط دو طرف مشابه معیارهای رابطه اتحادیه با استرالیا خواهد بود.  دو طرف در این گفت‌وگو توافق کردند تا در تماس نزدیک با یکدیگر باشند.

رئیس کمیسیون اروپا دیروز (چهارشنبه) برای اولین بار از پیشرفت در واپسین روزهای مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا خبر داد.

فون‌درلاین با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا بیان داشت که هنوز قادر به اعلام قطعی توافق یا عدم توافق با انگلیس نیست؛ اما می‌تواند اعلام کند که مسیر رسیدن به توافق پیدا شده است. وی افزود: این مسیر خیلی باریک است اما وجود دارد.

رئیس کمیسیون اروپا توضیح داد که دو طرف برای عبور از بسیاری از اختلافات، به راه‌حل‌هایی رسیده‌اند اما هنوز مساله دسترسی به آب‌های غنی سواحل انگلیس برای صیادان اروپایی و شرایط برابر برای نیروی کار دو طرف حل نشده است.

او با این حال خاطر نشان کرد که اختلاف نظر بر سر نقش دیوان دادگستری اروپا در اختلاف‌های طرفین به‌طور عمده رفع شده و لذا روزهای آینده سرنوشت‌ساز خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند