«کایلی مک انانی» سخنگوی کاخ سفید در یک نشست مطبوعاتی گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد تا قانون اختیارات دفاع ملی که با اکثریت قاطع به تصویب کنگره آمریکا رسیده را وتو کند.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاران گفت: ترامپ همچنان می‌خواهد تا این قانون را وتو کند، من در این باره جدول زمانی ندارم ، اما او قصد دارد آن را وتو کند.

وی افزود یکی از مفادی که در این قانون وجود دارد و ترامپ مخالف آن است مسئله جلوگیری از کاهش سطح نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان است.

کنگره آمریکا هفته گذشته با تصویب لایحه‌ای کاهش بیشتر نیروها در افغانستان از سطح کنونی ۴۵۰۰ نفر را به گزارش‌دهی پنتاگون و سایر نهادها به کنگره و بررسی شرایط افغانستان مشروط کرد.

لایحه کنگره در بودجه نظامی سال ۲۰۲۱ آمریکا این اجازه را می‌دهد که درصورت کاهش بیشتر نیروها، کنگره بودجه را متوقف کند که می‌تواند به تعطیلی دولت ترامپ منجر شود.

گفتنی است که ارائه چنین گزارشی پیش از کاهش نیروها به کمتر از ۴ هزار نفر و نیز پس از آن، هنگامی که نیروها به کمتر از ۲ هزار نفر کاهش یابد، الزامی است.

با این حال ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می‌گوید که دستور دارد که تا ۱۶ ژانویه (۲۵ دی) سطح نیروها در این کشور به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابد و روند کاهش نیروها جریان دارد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند