به گزارش الخلیج الجدید، اسناد رسمی وزارت دادگستری ایالات متحده تلاش‌های مقامات سعودی برای بهبود چهره عربستان را با ورود «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید فاش کرد.

به گزارش «سی ان بی سی» یکی از لابی‌‌هایی که عربستان سعودی برای جلب نظر دولت دموکرات آمریکا با آن توافق کرده ، شرکت روابط عمومی « ال اس۲ گروپ» است که قراردادی به ارزش ۱.۵ میلیون دلار به مدت یک سال امضا کرده است.

اسناد وزارت دادگستری آمریکا همچنین نشان می‌دهد که عربستان از خدمات گروه دیگری به نام « گروه استراتژیک آرنا» استفاده می‌کند؛ و این شرکت قرار دادی در اول دسامبر امضا کرده‌ که بر اساس این توافق این شرکت ،مردم، مسئولین، مقامات و همچنین رسانه‌ها را از اهمیت تقویت روابط مستحکم میان واشنگتن و ریاض آگاه خواهد کرد.

ارزش این قرارداد ماهیانه ۵۰۰۰ دلار است و این قرارداد چند هفته پس از اعلام شدن بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا منعقد شده است. تلاشهای امور دولتی در این شرکت توسط «مارک گرول» ، استراتژیست جمهوری‌خواه ، که مدیر رقابت‌های انتخاباتی مجدد « جورج دبلیو بوش » رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۰۴ در« ویسکونسین» بود ، انجام می‌شود.

عربستان همچنین از خدمات شرکت « آف هیل استراتژی» از اکتبر ماه گذشته تا ۱۸ ژانویه برای بهبود جلوه خود استفاده کرده است.

بر اساس اسنادی که از این قرارداد فاش شد، عربستان ۲۵ هزار دلار به این شرکت پرداخت کرده تا این گروه از تلاش‌های سفارت برای برقراری ارتباط در کنگره و تقویت روابط دوجانبه میان عربستان و آمریکا حمایت کند.اجرای این قرارداد زمانی آغاز شد که بایدن در تمام نظرسنجی‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا از ترامپ جلوتر بود.

بر اساس گزارش « مرکز سیاست‌های پاسخگو»، یک سازمان مستقل که در واشنگتن فعالیت می‌کند، عربستان در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۰ میلیون دلار برای لابی گری در آمریکا هزینه کرده و در سال ۲۰۲۰ حدود ۵ میلیون دلار هزینه کرده است.

ریاض با آمریکا در دوران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا رابطه بسیاری نزدیک و دوستانه داشته است که آمریکا « فشار حداکثری» را علیه مخالف عربستان یعنی ایران اعمال کرد و حتی عربستان را به دلیل کارنامه سیاه حقوق بشری تحت فشار قرار نداد و حامی تمام جنایت‌های عربستان نیز بود.

اما عربستان امروز از دولت جدید دموکرات‌ها بسیار هراس دارد ؛چراکه جو بایدن وعده داده که به مذاکرات هسته‌ای با ایران بازخواهد گشت و پرونده حقوق بشر عربستان را مورد بررسی قرار می‌دهد و همچنین فروش تسلیحات به عربستان را متوقف خواهد کرد. همین امر موجب شده تا مقامات سعودی برخی از لابی‌‌های مرتبط با دموکرات‌‌ها را برای حمایت از عربستان و بهبود چهره این کشور در میان غربی‌ها و همچنین نزد جو بایدن به کار گیرند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند