حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آئین بهره برداری از طرح‌های حمل و نقل و عمران شهری شهرداری‌های سراسر کشور، اظهار داشت: کرونا مشکلات زیادی را به ویژه در کلانشهرها به وجود آورده است.

وی بیان کرد: مترو به هوای پاک کمک می‌کند و برای دولت بسیار مهم است و دولت همه تلاش خود را برای بهبود وضعیت مترو و اتوبوس انجام خواهد داد.

رئیس جمهور گفت: در همین زمینه مصوبه‌ای اخیراً به تصویب رسید مبنی بر اینکه ۵ هزار اتوبوس برای حمل و نقل شهری تهیه کنیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

*{ با اشاره به توصیه رو گذشته رهبری مبنی بر لزوم وحدت ملی و تلاش قوا}:  اگر یک روز از عمر قوا بگذرد و سخنی گفته شود که شکاف بین مردم را افزایش دهد، خلاف شرع، قانون و توصیه رهبری است. زیرا وحدت ملی است که قدرت ملی را می سازد و دیگران را وادار می کند که در برابر حقوق مردم ما تعظیم کنند.

*مقاومت سه ساله مردم ایران دولت جدید آمریکا را وادار می کند که به تعهدات خود بازگردد و تحریم ها شکسته شود. وظیفه اول ما هم این است که تحریم ها را بی اثر کرده و آن را بشکنیم. یک ساعت هم نباید در این زمینه تاخیر ایجاد شود. دولت باید همه توان خود را برای شکسته شدن تحریم ها بکار گیرد و تاخیر یک ساعته برای دولت مجاز نیست.

*دولت در این زمینه همه توان خود را بکار می گیرد و به همه مردم اطمینان می دهم که مقاومت آنها حتما موجب می شود که دشمن تسلیم شود.

* دولت همه کمک خود را برای توسعه حمل و نقل از جمله اتوبوس و مترو انجام می دهد. تصویب تهیه پنج هزار اتوبوس از اقدامات امسال دولت در حمل و نقل شهری بویژه در کلانشهر ها بوده است‌.

*{ با ابراز خوشحالی از برگزاری سی و هفتمین پنجشنبه برای افتتاح طرح های دولت}: امروز ۹۹ طرح با اعتبار ۷۹۵۰ میلیون تومان افتتاح شد و تا پایان سال هم ۱۸۰ طرح دیگر با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان افتتاح می شود.

*{با اشاره به اینکه جمعیت شهری ما ۷۴ درصد کل کشور است بنابراین خدمات شهری اهمیت زیادی خواهد داشت }: متاسفانه روستاهای ما خلوت شده اند که البته خدمت به روستاها و آباد کردن آنها می تواند موجب ایجاد مهاجرت معکوس شود. یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم هم ارائه خدمات بینظیر از جمله آب آشامیدنی، برق، گاز، جاده، بهداشت، مدارس و سایر خدمات به روستاها بوده است.

* بخشی از اداره شهرها به عهده دولت و بخشی از آن هم به عهده شهرداری هاست، اداره شهرها به لحاظ حمل و نقل، بهداشت و مدیریت حوادث غیر مترقبه اهمیت زیادی دارد زیرا اگر تجهیزات لازم وجود نداشته باشد، باران،  برف و آتش سوزی می تواند کل شهر را مختل کند. متاسفانه در این روزها به خاطر بارندگی ها مردم اهواز دچار گرفتاری شدند که من به استاندار خوزستان و شهردار اهواز و ستاد مدیریت بحران تاکید می کنم که تمام توان خود را بکار گیرند که مشکلات مردم را کاهش دهند و برای مردم خوزستان و اهواز برنامه ریزی دقیق تری انجام شود.

*{ با تشکر از زحمات شهرداران در ایام کرونا }: بسیار خوشحالم که با همکاری مردم، کادر درمان، بسیج نیروهای مردمی از موج سوم بیماری عبور کردیم و امیدوارم با تلاش های مضاعفی که انجام می شود دچار موج زمستانه نشویم.

*{با اشاره به تهیه لایحه مدیریت شهری و درآمد پایدار برای شهرداری ها}: شهرداری ها در گذشته به ویژه در تهران فضا را می فروختند تا شهر را اداره کنند. مثلا در یک محله ای که خانه ها سه یا چهار طبقه بود، برج ساخته می شد و اینگونه حق مردم محله به کسی که برج را می ساخت فروخته می شد اما اگر بتوانیم درآمد پایدار برای شهرداری درست کنیم می توانیم از این گونه اقدامات ناصحیح فاصله بگیریم. لایحه درآمد پایدار می تواند برای شهرداری ها درآمد ثابتی درست کند. همچنین باید در شهرها طبق سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی عمل شود؛ زیرا زیبایی شهرها به خصوص شهرهای تاریخی هم اهمیت دارد.

*{با اشاره به اهمیت حل مساله آلودگی و ترافیک در شهرها}: برای حل مشکل آلودگی در دولت اقدامات مهمی انجام شده است. افزایش تولید گاز برای سوخت نیروگاه ها و بهبود کیفیت بنزین و گازوئیل تولیدی با یورو۴ و یورو۵ از اقدامات انجام شده دولت است. آلودگی هوا بر بیماری کرونا تاثیرگذار است و باید تلاش کنیم که مشکل آلودگی هوا را کم کنیم. همچنین در شهرها نباید بلندمرتبه سازی کنیم بلکه شهرک هایی اطراف شهرها درست کنیم که با قطار حومه به شهرها متصل شود. در این زمینه باید سرمایه گذاری بیشتری انجام دهیم.

*در شرایط حضور در سومین سال جنگ اقتصادی تحمیلی و کرونا با تلاش مردم و مسئولین شاهد افتتاح های مهمی هستیم. امیدوارم روز به روز شاهد توسعه و آبادانی بیشتر کشور با وحدت و اتحاد باشیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند