این گزارش برخی تعالیم وهابیت را اسلامی نامیده و تصریح کرده که سعودی‌ها همچنین محتواهایی که دستور دفاع از دین اسلام از طریق به کار بردن خشونت را صادر می‌کند، حذف کرده‌اند.

وبگاه مجله آمریکایی «تایم» به نقل از این اندیشکده صهیونیستی به نام «مؤسسه نظارت بر صلح و سازگاری فرهنگی در آموزش مدارس» نوشته: عربستان در آخرین مجموعه کتاب‌های درسی خود، برای اولین بار بخش‌هایی را که خواستار صدور حکم اعدام برای غیرمؤمنان شده و بخش‌های پیش‌بینی کننده جنگ آخرالزمان را که مسلمانان، همه یهودیان را خواهند کشت، حذف کرده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش این اندیشکده صهیونیستی مطالب ضدیهودی مبنی بر اینکه «نیروهای صهیونیستی» جهان را اداره می‌کنند و در نظر دارند قلمروی اسرائیل را از رود نیل تا رود فرات گسترش دهند، دیگر در متون کتاب‌های درسی عربستان وجود نخواهد داشت.

این تغییرات همچنین شامل حذف بیشترین محتواهای مربوط به «جهاد» است که مجله تایم آن را مبارزه علیه دشمنان اسلام تعریف کرده و نوشته این کلمه در جهان اسلام تعریف‌های دیگری دارد.

«مارکوس شِف» مدیر عامل این اندیشکده دلیل تغییر این مواد درسی در عربستان را گرایشات روز توصیف کرده و گفته: «ما شاهد یک تغییر قابل توجه و یک اقدام واقعی و بنیادی در بالاترین سطوح هستیم که برای ایجاد تغییر و به منظور مدرن‌سازی برنامه‌های درسی و حذف اهانت‌ها انجام می‌شوند.»

شِف مدعی شده در ده سال گذشته مواد درسی عربستان با محور آماده کردن دانش‌آموزان برای جهاد و شهادت تدریس می‌شده است.

در گزارش این اندیشکده آمده است که کتاب‌های درسی عربستان سعودی که در سراسر جهان عرب آزادانه در دسترس قرار گرفته و هم‌اکنون در کلاس‌های آنلاین درس داده می‌شوند، یهودیان و مسیحیان را «دشمنان اسلام» می‌دانند و می‌گویند که کافران «اعمال خوبی ندارند» و برای همیشه در جهنم خواهند بود.

این در حالی است که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به این گزارش واکنش نشان داده و گفته به لطف سند چشم انداز ۲۰۳۰ به منظور مدرن‌سازی نظام پادشاهی عربستان، این تغییرات اثبات می‌کند که سعودی‌ها در حال کنار گذاشتن افراطی‌گرایی هستند.

یکی از مقامات ارشد سابق وزارت امور خارجه آمریکا هم که نامی از وی برده نشده مدعی شده دونالد ترامپ با توجه به هراس عربستان از اقدامات منطقه‌ای ایران، به تسهیل اجرای این اصلاحات به دست محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی‌ها کمک کرده است.

این مقام سابق آمریکایی در این خصوص مدعی شد: «به وسیله مقابله با ایران و تعامل خصوصی با آنها بر سر مسائل حقوق بشر، ما فضا را برای محمد بن سلمان به منظور مدرن سازی عربستان و تغییراتی که وی می‌خواست اعمال کند، گسترش دادیم.»

یکی از مقام‌های فعلی وزارت امور خارجه آمریکا نیز به مجله تایم گفته که دولت ترامپ به این گزارش و اینکه تغییرات مثبتی در کتب درسی ذی‌نفوذ در سراسر عربستان اعمال شده دلگرم است.

یکی از مقام‌های سعودی نیز در اظهارنظری در خصوص گزارش این اندیشکده صهیونیستی به مجله تایم گفت: «اصلاحات در بخش آموزش یک روند ادامه‌دار است که تا جایی که ممکن است تا آینده ادامه خواهد داشت.»

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ از سندی موسوم به «سند چشم‌انداز ۲۰۳۰» رونمایی کرد که هدف آن توسعه بخش‌های بهداشتی، آموزشی، زیرساخت، تفریحی و گردشگری در این رژیم بود.

هدف دیگر این سند کاهش وابستگی عربستان به نفت و تنوع بخشیدن به اقتصاد آن بود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند