«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیام کاربری در توئیتر را که نوشته بود جمهوری‌خواهان ایالت جورجیا باید زندانی شوند را بازنشر کرده است.

«لین وود»، وکیلی که تنظیم‌کننده شماری از شکایت‌های ناکام ترامپ برای برگرداندن نتیجه انتخابات بوده در توئیتر خواستار بازداشت فرماندار و وزیر امور داخلی ایالت جورجیا شده بود.

او در توئیتر نوشت: «رئیس‌جمهور ترامپ...آدم بسیار خوبی است. او واقعاً دوست ندارد کسی را اخراج کند. شرط می‌بندم از اینکه بخواهد کسی را خصوصاً اگر جمهوری‌خواه باشد به زندان بیندازد هم متنفر است.»

این وکیل در ادامه نوشته است: «او هر فرصتی را در اختیار برایان کمپ (فرماندار جورجیا) و وزیر امور داخلی جورجیا قرار داد تا کار درست را انجام دهند. آنها به زودی روانه زندان خواهند شد.»

ترامپ پیش از این بارها از فرماندار جمهوری‌خواه ایالت جورجیا و وزیر امور داخلی این ایالت انتقاد کرده است. ترامپ نخستین نامزد جمهوری‌خواه در ۳۰ سال گذشته بوده که انتخابات در این ایالت را به یک رقیب دموکرات واگذار کرده است.

مجمع گزینندگان آمریکا بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد «جو بایدن» با کسب ۳۰۲ رأی الکترال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به پیروزی رسیده است.

گزیننده‌های رئیس‌جمهور، قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری توسط احزاب در هر ایالت انتخاب می‌شوند. اکثر آنها در مجلس‌های ایالتی رأی خواهند داد.

انتخاب رئیس‌جمهور [در آمریکا] فرایند پیچیده‌ای دارد چون این سیستم به گونه‌ای طراحی نشده که مستقیماً دموکراتیک باشد. در قانون اساسی آمریکا تصریح شده ایالت‌ها باید افرادی موسوم به «الکتور» (گزیننده) را انتخاب کنند؛ این گزیننده‌ها سپس در جلسه‌ای به نامزدی که آرای مردمی را به دست آورده رأی می‌دهند و او را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنند.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد. ترامپ تاکنون از پذیرفتن شکست در انتخابات امتناع ورزیده و بارها تأکید کرده است که بایدن با تقلب بعنوان پیروز این فرایند معرفی شده است.

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند