صفحه توئیتری «العهد الجدید» که هر از گاهی دست به افشاگری از درون کاخ پادشاهی در عربستان سعودی می‌زند، از بازگشت «سعود القحطانی» به دیوان پادشاهی خبر داد.

العهد الجدید نوشت که سعود القحطانی رئیس سابق دیوان پادشاهی سعودی که متهم ردیف اول قتل «جمال خاشقچی» و از نزدیکترین افراد به «محمد بن سلمان» محسوب می‌شود، پس از دو سال که دور از انظار به سر می‌برد، اکنون به دفتر خود در دیوان پادشاهی بازگشته است.

این در حالی است که سلمان بن عبدالعزیز، پس از قتل خاشقچی، سعود القحطانی را از منصب خود برکنار کرده بود. اما او و بسیاری از افراد کلیدی در ترور فجیع خاشقچی، هرگز در عربستان محاکمه نشدند.

علاوه بر این، به گفته بسیاری از فعالان حقوق بشر عربستانی و کسانی که از زندان‌های رژیم سعودی آزاد شده‌اند، سعود القحطانی در بازجویی و شکنجه روحی و جسمی فعالان حقوق زن نقش زیادی دارد. 

او همچنین ارتش سایبری دولت سعودی را تأسیس کرده و کار موج‌سازی در فضای مجازی در راستای منافع ریاض را بر عهده دارد.

دادستان‌های ترکیه‌ای در ماه مارس، سعود القحطانی مشاور ارشد سابق «محمد بن سلمان» و «احمد العسیری» قائم مقام ریاست اطلاعاتی عربستان سعودی را به «قتل از نوع درجه اول» متهم و علیه آنها اعلام جرم کردند. دادستان‌ها همچنین ۱۸ تن دیگر از اتباع عربستان سعودی را در پرونده جمال خاشقچی به «قتل با نیت قبلی» متهم کردند و برای همه متهمان مجازات حبس ابد را خواستار شدند.

سه ماه پس از درخواست دادستان‌های ترکیه، رژیم سعودی با اعلام اینکه خانواده خاشقچی از لحاظ جنبه شخصی جرم، قاتلان را گذشت کرده‌اند. از مختومه شدن پرونده قتل این روزنامه‌نگار خبر داد. در هیچ کدام از مراحل دادرسی دولت سعودی، نامی ا «سعود القحطانی» یا «احمد العسیری» برده نشد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند