سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران که در احضار سفرای آلمان و فرانسه چه گذشت، عنوان داشت: همانطور که قبلا نیز به اطلاع رسید در پی صدور بیانیه های مداخله جویانه سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، وزارت خارجه آلمان و وزارت خارجه فرانسه درارتباط با اعدام روح الله زم، بعد از ظهر امروز سفرای آلمان در ظرفیت رییس دوره ای اتحادیه و نیز ظرفیت ملی و سفیر فرانسه توسط مدیرکل اروپای وزارت خارجه به این وزارتخانه احضار شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در دیدارهای برگزار شده، مدیر کل اروپای وزارت خارجه اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به بیانیه حمایتگرایانه اتحادیه اروپا و دو کشور اروپایی از عنصر شناخته شده تروریستی و حمایت‌های مالی و معنوی برخی‌ کشورهای اروپایی از عناصر و گروههای تروریست  که بطور مشخص اقدامات مجرمانه امنیتی را در همکاری با سرویسهای جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران مرتکب شده و خود نیز بصراحت بدانها اقرار کرده اند، را به سفرای یاد شده ابلاغ نمود.

خطیب زاده افزود: در این دو دیدار مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای آلمان و فرانسه یادآور شد برخی کشورهای اروپایی متاسفانه سالهاست مامن تروریست‌ها از گروهک منافقین گرفته تا جنایتکاران الاحوازیه شده‌اند. این یک تراژدی تاریخی است که اروپا تروریسم را بر اساس منافع خود به خوب و بد تقسیم کرده و گزینشی در راستای اهداف خود استفاده میکند. این چرخه باطل نفرت‌پراکنی، خشونت و تروریسم، میراث همین رویکرد ضد بشری و ضد انسانی است. متاسفانه کشورهای اروپایی با پناه دادن به عوامل تروریست و جنایتکاری که دستشان بخون ملت ایران آلوده است و چشم بستن بر اعمال مجرمانه آنها، از نظر ملت بزرگ ایران در اقدامات ننگین چنین عناصری سهیم هستند.

همچنین توسط مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای دو کشور گفته شد اینکه اتحادیه اروپا و کشورهای آلمان و فرانسه بجای عذرخواهی از ملت ایران و خانواده های شهدای عملیات تروریستی و مجرمانه و پذیرش سهم خود در این اقدامات، مدعی حمایت از عوامل جنایتکار می شوند،  قویا محکوم بوده و از اساس مردود است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان افرود:  در این دیدارها خطاب به سفرای فرانسه و آلمان این نکته تاکید شد که بیانیه های صادره از سوی آنها، مصداق دقیق برخورد دوگانه و منافقانه این کشورها در قبال تروریسم و فرار کردن از مسئولیتهایشان در مبارزه با اقدامات تروریستی است.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند