به گزارش الجزیره، رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه توافق کردند تحریمهای محدود علیه ترکیه در واکنش به مناقشه مربوط به اکتشاف منابع انرژی بین این کشور با یونان و قبرس را تدارک ببینند و اتخاذ هر گونه گام شدید تر را به دنبال اختلاف کشورها بر سر چگونگی برخورد با آنکارا را تا ماه مارس به تعویق انداختند.

اردوغان امروز بعد از نماز جمعه به خبرنگاران گفت: حقوق ما باید اعطا شوند. هم اکنون حقوق زیادی وجود دارند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید به ترکیه اعطا کنند.

وی افزود: کشورهای معقول در اتحادیه اروپا این بازی را با نشان دادن موضعی مثبت دفع کردند.

 رئیس جمهور ترکیه همچنین گفته که هم با باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری اش و هم با دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی همکاری بدون مشکل داشته و منتظر خواهد ماند که ببیند چه اتفاقی می افتد.

اردوغان به خبرنگاران همراه با خودش در ضمن شرکت در مراسمهای جشن در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان گفت: این حقیقت که ترکیه با چیزی تحت عنوان قانون "کاتسا" مواجه است حاکی از بی احترامی علیه یک همپیمان استراتژیک ناتو است.

این رئیس جمهور ترکیه گفت، کشورش یک کشور عادی نیست و جزو اعضای ارشد ائتلاف است و هم ترامپ و هم اوباما از آنکارا به عنوان همپیمان ناتو تحسین کرده اند.

او در ادامه گفت، تا زمانی که دونالد ترامپ ریاست جمهوری را ترک نکرده و جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا ریاست جمهوری را آغاز نکند نمی داند که وضعیت امور چطور خواهد شد اما اظهار کرد، در طول ریاست جمهوری ترامپ گامهای مثبتی در ارتباط با چند مساله در پیش گرفته است.

اردوغان افزود: از طرف دیگر من با اوباما که یک دموکرات است در طول هشت سال ریاست جمهوری اش همکاری کرده ام و من کسی هستم که او یکی از پنج دوست اولش در میان رهبران جهان خوانده است.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد که درک نمی کند چرا مساله قانون مقابله با رقبای آمریکا از طریق تحریمها (کاتسا) حالا مطرح شده است.

اردوغان تصریح کرد، با بایدن که به هنگام بیماری با او در خانه اش ملاقات روابطی گرم داشته و این دو رهبر به خوبی یکدیگر را می شناسند.

اردوغان اظهار کرد: اما از آنجا که من به برخی چیزها عادت دارم معتقدم که ما خواهیم دید که بعد از نهایی شدن واگذاری ریاست جمهوری امور چطور به پیش خواهند رفت.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه یک لایحه دفاعی تصویب کرد که راه را برای اعمال تحریم علیه ترکیه به خاطر خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه هموار می کند.

ترامپ گفته اگر که سنا این لاحیه را تایید کند او آن را وتو خواهد کرد. سنا برای بلوکه کردن اختیار وتوی ترامپ باید با اکثریت دو سومی آن را تصویب کند. انتظار می رود که مجلس سنای آمریکا رای گیری بر سر این لایحه را چند روز دیگر انجام دهد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند