اسپوتنیک گزارش داد، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بار دیگر ترکیه را از بابت عملیات حفاری منابع گاز طبیعی در دریای مدیترانه شرقی مورد انتقاد قرار داد.

در حالیکه اتحادیه اروپا قرار است امروز پنجشنبه نشستی را با هدف اتخاذ رویکردی واحد در قبال آنکارا برگزار کند؛ ماکرون از اعضای این اتحادیه خواست از حق حاکمیت خود در برابر ترکیه دفاع کنند.

وی در این باره افزود: قرار است درباره نوع رابطه با ترکیه، تبادل نظری جدی داشته باشیم. باید از ثبات منطقه شرق مدیترانه و حق حاکمیت خودمان دفاع کنیم.

این در حالی است که روز گذشته، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه از اتحادیه اروپا خواست برای پایان دادن به مناقشات بر سر بهره‌برداری از ذخایر گاز طبیعی موجود در دریای مدیترانه شرقی، به عقل سلیم رجوع کند.

وی گفت ترکیه خواهان بهبود رابطه با اتحادیه اروپا است و این را از بیم نشست روز پنجشنبه نمی‌گوید.

همزمان، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در تماسی تلفنی، به او گفته بود احیای رابطه با اتحادیه اروپا فقط یک راه دارد و آن شفاف سازی مواضع است.

ترکیه و یونان بر سر بهره برداری از منابع گازی مدیترانه شرقی با یکدیگر مناقشه دارند حال آنکه، اتحادیه اروپا با جانبداری از آتن، دولت آنکارا را به اعمال تحریم تهدید کرده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند