«اشرف غنی» رییس‌جمهور افغانستان امروز پنجشنبه (۲۰ آذر) در مراسم افتتاح خط‌آهن خواف-هرات این پروژه را بسیار مهم خواند.

اشرف غنی خط آهن هرات-خواف را نه تنها برای افغانستان و ایران بلکه برای منطقه و فراتر از آن نیز یک پروژه حیاتی و مهم خواند.

رئیس جمهور افغانستان با استقبال از افتتاح خط‌ آهن افغانستان - ایران از این پروژه به عنوان گام مهمی برای احیای اقتصادی و توسعه در هر دو کشور دانست.

غنی، در مراسم افتتاح خط‌اهن خواف- هرات که به‌صورت مجازی با حضور وی و حسن روحانی برگزار شد، تاکید کرد که این پروژه گامی بزرگ برای توسعه و جهش اقتصادی ایران و افغانستان است.

وی افزود: «مسرت دارم که امروز شاهد افتتاح پروژه‌ تاریخی و حیاتی خط آهن خواف – هرات هستیم که نتیجه تلاش‌های خستگی ناپذیر افغانستان و ایران در عرصه اقتصاد منطقه‌ای و رسیدن به رفاه آینده است.»

خط آهن خواف – هرات در چهار قطعه تعریف شده است. دو قطعه این خط آهن در داخل ایران و دو قطعه در داخل افغانستان است. دولت ایران سه قطعه از این خط آهن را ساخته است.  هم اکنون ۱۴۰ کیلومتر از مسیر خط آهن هرات – خواف ریل گذاری شده و قرار است که حکومت افغانستان ۸۵ کیلومتر دیگر از این مسیر را بسازد.

این در حالی است که تفاهم نامه ی ساخت قطعه سوم در سال ۱۳۸۵ به امضا رسیده بود و قرار بود که در مدت سه سال به بهره برداری برسد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند